תזונה ושיפור זיכרון בגיל השלישי
תזונה ושיפור זיכרון בגיל השלישי

תזונה ושיפור זיכרון בגיל השלישי

“איך אוכל לשפר את הזיכרון שלי??” בטח תתהו. ובכן, האם פעם נתתם את דעתכם למבנה הזיכרון ולמהותו? מה הוא בעצם הזיכרון? כיצד הוא בנוי? כיצד הוא מאחסן זכרונות, סיטואציות, חוויות? מי מחליט מה אנחנו זוכרים מהחיים ומה לא?

ההסבר הכללי הוא ארוך ומפורט ויש לו היבטים רבים. בקצרה נוכל לתאר את הזיכרון כמבנה שכלי המספק את היכולת לאגור מידע חושי מהסביבה ולהשתמש במידע זה. לא פחות חשוב, הזיכרון מאפשר לנו להכיר ולהבין את הנעשה סביבנו בהתבסס על הידע שכבר נאגר. אבל איך כל זה קשור לאוכל? שאלה טובה.

הזיכרון מתחלק לשלושה מאגרים המאוחסנים באזורים שונים במוח:

  • הזיכרון החושי – הוא הזיכרון המידי
  • זיכרון טווח קצר – כשמו כן הוא, מספק מידע לצרכים נקודתיים
  • זיכרון טווח ארוך – מאגר לא מוגבל של מידע המכיל מידע שהגיע ממאגר זכרון טווח קצר

הזיכרונות נוצרים בעקבות הפרשה של נוירוטרנסמיטרים מעוררים והדימוי או הייצוג החיצוני אליו נחשפנו בעת עירור הגירוי. מי אחראיים על פעולה תקינה של העברת המידע, אחסונו ושליפת המידע מהמאגרים?

מערכות חיוניות בגוף המתבססות על חלבונים, פחמימות ושומנים התורמים לתפקודן התקין במשך השנים. אכילה מאוזנת ומותאמת לגוף מסייעת למערכות אלו ל”הסיע” את החומרים ממקום למקום ולשמר מבנים חיוניים לתפקוד תקין גם בשנים המאוחרות.

בין שעברתם כבר לדיור מוגן או בית אבות ובין אם לא, תזונה בגיל השלישי הינה בין האספקטים החשובים ביותר עליהם יש לשים את הדגש. היא תסייע לכם לחוש דינמיים ולשמור על קשרים עם המשפחה וחברים גם בגילאים מאוחרים.

ירקות ופירות בצבע סגול

ירקות ופירות סגולים כוללים תרכובת כימית בעלת תרומה משמעותית לתחזוקת המוח והזיכרון. תרכובות כימיות אלו מכונות “פיטוכמיקלים” – חומרים חיוניים להגנה על מערכות הגוף מפני השפעות מזיקות.

אומגה 3

אם אתם דואגים לבריאותכם, סביר להניח שכבר שמעתם בעבר את הביטוי “אומגה 3”, ושהיא חומצת שומן חיונית ביותר לשמירה על הבריאות. צריכה קבועה של אומגה 3 מסייעת משמעותית במניעת התפתחותית אלצהיימר על ידי הגברת קצב זרימת הדם למוח. כמו כן, בכוחה של אומגה 3 לווסת תהליכי למידה וזיכרון וכן תהליכים רגשיים כמו דיכאון.

אומגה 3 אף משפיע לטובה על בריאות הלב ועל כלי הדם, על איזון נפשי ועל תפקוד המוח – במיוחד בגיל השלישי. לפיכך, רצוי לצרוך אומגה 3 ממקורות תזונתיים או חלופיים (כמו קפסולות).

מזונות עשירים בברזל

מזונות נוספים שחשוב לצרוך על מנת לשמור על הזיכרון ברמה גבוהה הם אגוזי מלך, רוזמרין, חומוס, דגנים מלאים, שעועית וקטניות.