שווי משקל לקוי אצל מבוגרים
שווי משקל לקוי אצל מבוגרים

שווי משקל לקוי אצל מבוגרים

שיווי משקל הגוף הינו בין המערכות המפותחות ביותר והחיוניות ביותר להישרדותו של האדם. משחר ההיסטוריה, שיווי המשקל של האדם הוא זה אשר אפשר לו להתחמק מסכנות, להתמודד עם איומים שונים ולהפוך להיות מוכן בכל רגע להגיב בהתאם לגירויים הסביבתיים.

אתגרי הגיל השלישי

אז נכון, המבוגרים של היום נהנים הרבה יותר מהחיים ביחס למבוגרים שחיו מספר עשורים קודם לכן. ועדיין, ההשפעות של העלייה בתוחלת החיים נלקחות בחשבון במלואן ולעתים רבות אנחנו נוטים להתייחס רק אל ההיבטים הנראים לעין. מבוגרים לא תמיד מבינים באופן מידי את התהליכים שהם עוברים ולעתים רחוקות עוד יותר, יודעים לתאר בדיוק מה עובר עליהם. מסיבה זו חשוב שאנו, הדורות הצעירים יותר, ניתן דעתנו אל מצבם של המבוגרים ונעשה כמיטב יכולתנו על מנת לשפר את איכות חייהם.

בגיל השלישי מבוגרים מאבדים את יכולתם לשמור על יציבות הגוף לאורך זמן. הדבר יכול להיות מפחיד ביותר כשלעצמו ויתרה מכך, די בנפילה אחת כך שהאדם המבוגר יתחיל לפתח פחד מהפחד, מה שיעורר בו חוסר בטחון  ותגובות מוגזמות לגירויים קטנים מהרגיל.

בעיות בשיווי משקל או מערכת שיווי משקל לוקה בחסר יכולה להיות מסוכנת מאד לאדם המבוגר: כאשר העצמות חלשות יותר, כל נפילה קטנה יכולה להיגמר בשבר ולכן ישנה חשיבות מרבית להכנה לקראת מצב של נפילה בגילאים המבוגרים.

גורמים להתדרדרות בשיווי המשקל

ההתדרדרות בשיווי המשקל מתחילה בגילאים המאוחרים יותר בעקבות גורמים כגון:

ורידים ברגליים, בצקות ברגליים, מחלות כרוניות שונות, בעיות ראייה, זיהומים או פציעות שונות בגוף. כמו כן, בעיות בשיווי המשקל יכולות להיגרם כתוצאה מבעיות באוזן הפנימית (ורטיגו, לבירינתיס), מחלות של דרכי הנשימה, בעקבות תרופות מסוימות ועוד.

אחוז הסובלים מבעיות בשיווי המשקל בגילאים מבוגרים עומד על 9%.

הטיפול בחוסר שיווי משקל

הטיפולים בבעיות של חוסר שיווי משקל יכולים לבוא לידי ביטוי במספר מישורים: המישור התרופתי, המישור הפיזי וכן המישור ההתנהגותי. ישנם טיפולי פיזיותרפיה שיכולי לסייע לפתח יציבה איתנה יותר ובמקרים היותר קיצוניים ניתן אף לבצע פרוצדורה כירורגית למתן  תגובה מידית של איבוד שיווי משקל.

המניעה

הרבה לפני שמתחילים לטפל בבעיות שיווי משקל, הנה מספר צעדים שאתם יכולים לעשות כדי להימנע מהבעיה:

  • נעליים מתאימות יכולות למנוע נפילות ואפילו להקל או לעזור למבוגר למנוע נפילה קשה יותר.
  • הליכון מתאים או מקל יכולים לעזור לאדם להתנייד בקלות.
  • ידיות אחיזה – בזמן ההליכה, יש להיעזר במתקני סיוע רבים ככל האפשר.