השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר
השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר

השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר

חושבים שמחלות מפחיתות את רמת האושר של האדם? חשבו שנית. מחקרים מראים שוב ושוב כי אכן קיים קשר חזק ובלתי ניתן להפרדה בין מצב בריאותי ובין רמת האושר ועם זאת, מחלות לאו דווקא גורמות לעצב. לפעמים הן יכולות אפילו להעלות את שמחת החיים.

האושר הוא הפשע המושלם?

האושר הוא בין הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על אורך חיים ועל איכות החיים שלנו. יותר ויותר עדויות מלמדות כי אנשים מאושרים חיים יותר, חולים פחות, מסופקים יותר מחייהם ומפיקים יותר ערך, גם מהחוויות הקטנות.

יותר ויותר מחקרים ועדויות מלמדים כי קיים קשר הפוך וחד משמעי בין מחלות ובין רמת האושר של האדם. נמצא כי מצב בריאותי מנבא את רמת האושר של האדם וקשור עמו קשר הדוק.

מה המחקרים אומרים

383 מבוגרים ו-39 רופאי משפחה השתתפו במחקר שבחן את השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר. המחקר בחן את המצב הבריאותי של המשתתפים וכן את ההשפעות של המצב הבריאותי על התפקוד היומיומי. נמצא כי המשתתפים שסבלו ממחלות שונות, פיצו את עצמם על ידי יצירת אושר בתחומי החיים האחרים דוגמת העבודה, המשפחה, ספורט וכו’. שיפור איכות החיים בתחומים מסוימים הביא לרמות אושר גבוהות יותר.

נמצא כי למרות הצפוי, דווקא אנשים שחלו במחלה מסוימת ועשו מאמצים על מנת לשפר את איכות החיים שלהם, דיווחו על רמת אושר גבוהה יותר. כך, נמצא כי דווקא חולה שאובחן כבעל סרטן הערמונית יכול היה לקבל ציון גבוה יותר בסולם האושר מאשר מישהו שלא סבל ממחלה קטלנית. לעומת זאת, אדם שלא חלה במחלה סופנית אבל סבל מהפרעה שפגעה בתפקוד היומיומי שלו, דיווח על רמות גבוהות יותר של חוסר סיפוק מהחיים. לפיכך, תחושת הרווחה האישית והיכולת להשפיע על איכות החיים משפיעות על רמת האושר.

ואיך זה משפיע עליכם?

גם אם אתם סובלים ממחלה קשה או מתקשים לתפקד ברמה היומיומית, זה עדיין לא אומר שלא מגיע לכם לצחוק וליהנות מהחיים הטובים. באמצעות כמה פעולות  יומיומיות וחזרה על תרגילים חיוניים לבריאות הפיזית, תוכלו להשיב לעצמכם שגרה בריאה ותחושת חיוניות.

תמיכה פסיכולוגית וחברתית חיונית גם היא ליצירת תחושת אושר בחיים ולפיכך חשוב לגייס חברים, קרובי משפחה, רופאים שמתמצאים במצבכם ויכולים ללוות אתכם ולתת ייעוץ – ולא פחות, לדחוף את עצמכם קדימה באמצעות הקפדה על פעולות טיפול וטיפוח עצמי, פיתוח תחביבים מועדפים, שמירה על פעילויות שעושות לכם מצב רוח טוב ועוד.