קטרקט בגיל השלישי
קטרקט בגיל השלישי

קטרקט בגיל השלישי

בני הגיל השלישי סובלים משכיחות גבוהה הרבה יותר של תופעות בריאות בעיניים ביחס למגזרים אחרים באוכלוסייה.  פריסקופיה, או “זוקן הראייה”, הינה תופעה המאפיינת בעיקר  בני 50 ומעלה המתמודדים עם תופעות שונות של התדרדרות יכולת הראייה. קטרקט הוא בין התופעות היותר נפוצות. איך מתמודדים אתו?

אתגרי הגיל השלישי

הגיל השלישי מזמן אתו לא מעט אתגרים שבשנים קודמות היו כמעט מובנים מאליהם. אחת היכולות הטבעיות לאדם אשר הולכת ומתדרדרת עם השנים היא יכולת הראייה. אמנם, רבים נזקקים למשקפיים הרבה לפני הגיל השלישי אבל בשל ירידת חוסנו הטבעי של הגוף, הוא חשוף יותר לתופעות ומחלות שונות. מבוגרים המתגוררים בבית דיור מוגן או בבית אבות יכולים לקבל טיפול מידי ולהיות בהשגחתו של אופטומטריסט מקצועי. כמו כן, בתי אבות מסוימים מציעים הסדרים מיוחדים לאלו הנדרשים  אם המבוגר אינו שוהה בבית אבות או דיור מוגן, יהיה עליו להגיע עצמאית לביקורים אצל רופא לביקורת.

בעיות ראייה בגיל השלישי – איך מתמודדים?

יכולת הראייה הולכת ופוחתת עם השנים, ובהשוואה לקבוצות גיל אחרות, הרי בני הגיל השלישי סובלים משכיחות גבוהה יותר של בעיות ראייה שונות ומגוונות. חוש הראייה אצל האדם הנו מפותח וחשוב, ולמעשה מרגע הלידה אנו חווים את העולם באמצעות מערכת הראייה שלנו. עם זאת, כמו כל מערכות גוף האדם, גם מערכת הראייה הולכת ונחלשת עם השנים, ובגיל הזהב עלולים לסבול גם ממחלות ומבעיות ראייה בגלל רגישות המערכת.

מהו קטרקט?

הקטרקט הינה תופעה המופיעה בגיל השלישי וגורמת לעכירות עדשת העין. התופעות הבאות לידי ביטוי הינן פגיעה משמעותית ביכולת מיקוד הראייה, תפיסת צבעים לא מדויקת ופגיעה משמעותית באיכות החיים וביכולת לנהל אורח חיים תקין.

נכון להיום, ידוע על 40% מהאוכלוסייה הבוגרת הסובלת מקטרקט ורבים מתוכה מבצעים ניתוחים כירורגיים להסרת העדשה העכורה ולהשתלת עדשה תקינה.

הטיפול בקטרקט

כיצד מטפלים בקטרקט? הטיפול הראשוני כולל התאמה של משקפיים מתאימות המאפשרות למבוגר לנהל אורח חיים תקין. יחד עם זאת, עם הזמן החולף טיפול זה מאבד מתוקפו, העדשה הופכת פחות אלסטית והעכירות בעין גוברת. בשלבים מתקדמים יותר מומלץ לבצע ניתוח להסרת העדשה העכורה והתקנה של עדשה מלאכותית במקומה. הודות לחדשנות הטיפולים המוצעים כיום, ניתן למצוא עדשות מולטיפוקל איכותיות המאפשרות הימנעות טוטאלית מהצורך בהרכבת משקפי ראייה במשך היום יום.

הניתוחים להשתלת עדשת מולטיפוקל חדשה מאפשרים לרבים מהמבוגרים ליהנות מאיכות חיים גבוהה, שקט נפשי ועצמאות בתפקוד ללא תלות בסובבים ובמכרים.