צחוק בריא לבריאות
צחוק בריא לבריאות

צחוק בריא לבריאות

אחד המצבים הפחות מובנים למדע הוא תופעת החיוך אצל תינוקות. תינוקות מחייכים אל אימם, מחייכים כשהם נינוחים, מחייכים כשהם שלווים או שבעים. נראה לכם מובן מאליו? אז למה רוב האנושות עצבנית כל כך?

מתוק לו, מתוק לו

האם המצב הבא מוכר לכם?

אתם חווים יום מעולה, הכל הולך טוב, פגשתם אהבה חדשה או שהבראתם ממחלה, אתם חווים הקלה גדולה בעקבות שחרור מעול או מגלים תחביב חדש. אתם מחייכים לכל כיוון ואנשים פשוט נמשכים לכיוונכם. השמחה מושכת אליה בני אדם כי בסופו של דבר, כולנו רוצים לחוש שלווה והנאה מהחיים.

למרבה הצער, הדברים לא כאלה פשוטים. מחקרים מלמדים כי בשנים האחרונות האדם הממוצע מחייך פחות ופחות. אם בעבר אדם היה מחייך בממוצע 20 פעמים ביום, בשנים האחרונות תדירות החיוכים של בני אדם הולכת ופוחתת. לתופעה זו יש השפעה דו כיוונית: מחד, הצחוק הוא תוצאה של שמחת חיים והנאה ומצד שני, הצחוק משפר את שמחת החיים ותורם לה.

מה הוא הצחוק?

צחוק הוא פעילות פיזיולוגית המתעוררת בעקבות רגשות או מצבים מסוימים.  בעוד שחיוך הוא הבעת פנים הנוצרת מכיווץ של לפחות 15 שרירים הממוקמים בפנים – סביב הפה והעיניים, הצחוק נוצר על ידי מערכות רבות נוספות באישיות שלנו והוא מהווה פורקן וביטוי ללחץ, פחד, מבוכה ו… טוב, אתם בטח יודעים הכי טוב מתי אתם צוחקים.

צחוק כתופעה בין תרבותית

רוצים להפיג את הקרח? הגעתם למסיבה או לתרבות לא מוכרת ואין לכם שמץ של מושג איך להתחיל שיחה? צחוק יכול להיות התחלה טובה:

  • שובר חסמים בין אישיים
  • מסייע בפיתוח קשרים אישיים ורומנטיים
  • תורם לשיפור הזיכרון: אירוע נצרב טוב יותר בתודעה כשהוא מקושר בהומור
  • מפתח את היצירתיות – הוכח כי צחוק מאפיין גמישות מחשבתית ויצירתיות

 

אבל זה לא הסוף! הצחוק יעיל לא רק לשיפור הכישורים החברתיים, התעסוקתיים והרומנטיים שלכם. בכל הנוגע לבריאות בגיל השלישי, חשיבותו של הצחוק עולה פי כמה: הוא משפר את הבריאות הכללית במובנים הבאים:

  • ירידה בלחץ הדם

צחוק מפחית משמעותית את רמת הקורטיזון בגוף. הקורטיזון הוא ההורמון הגורם לתחושת סטרס וחרדה. כאשר אתם משקיעים בפעילויות שגורמות לכן לצחוק, תחוו סיפוק רב יותר ושלווה. לעומת זאת, זלזול בכוחו של הצחוק מביא לעלייה במצבי לחץ בגוף, עלייה בלחץ הדם והחרפה במצב הבריאותי.

  • שביעות רצון מהחיים

לא צריך לעבור לגור בבית אבות כדי להתחיל לצחוק, למרות שהחיים בבית אבות הרבה יותר מצחיקים. אתם יכולים להתחיל כבר מעכשיו. באמת! אפילו לתרגל “צחוק בכאילו” ותראו איך בתוך זמן קצר הצחוק מתגלגל מעצמו. הצחוק משפר את שמחת החיים ומביא לעלייה בתחושת הסיפוק, גם ללא סיבה מידית וישירה.

  • התמודדות בריאה יותר

כאבים ומחלות אינם זרים לנו בגוף השלישי. אלו בינינו שנהנים  משירותי דיור מוגן יכולים ליהנות מרופא זמין, אבל גם אם אתם עדיין גרים בבית, זו לא סיבה לוותר על איכות חיים גבוהה הודות לצחוק.