פצעי לחץ אצל מבוגרים
פצעי לחץ אצל מבוגרים

פצעי לחץ אצל מבוגרים

פצעי לחץ הם פצעים המופיעים בעקבות ישיבה ממושכת או שכיבה ממושכת ללא אוורור של שטח הפנים של הגוף. לרוב, פצעי לחץ נחשבים לבעיה “משנית” כאשר מופיעות תופעות קשות יותר, אבל מסתבר שמבוגרים רבים סובלים מהפצעים ואפילו מתקשים בביצוע פעולות יומיומיות בגלל פצעים אלו. איך מטפלים בתופעה?

מהו פצע לחץ?

פצע לחץ כשמו כן הוא, פצע הנגרם מלחץ רב המופעל על אזור מסוים בגוף באופן ממושך. הפצע גורם לנמק בגוף ומהווה פגם אסתטי כאשר הוא מופיע במקומות גלויים לעין. האברים היותר מועדים לפורענות הם המרפקים, הברכיים, הגב התחתון, הישבן, האגן והקרסוליים. יחד עם זאת, אין מניעה שפצעי גוף יופיעו גם במקומות אחרים בגוף כמו הגב העליון, הראש ועוד.

הגורמים לפצעי לחץ

ברוב המקרים, הגורם המרכזי לפצעים הוא לחץ מקומי המופעל על שטח מסוים. יחד עם זאת, פצעים שונים מתפתחים בנסיבות שונות. מהם הזרזים להתפתחותם של פצעי לחץ?

  • מתיחה ממושכת של העור המהווה מאמץ יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה של פצע לחץ. מתיחה זו יכולה להיגרם בשל ישיבה בתנוחות לא נכונות או שכיבה ממושכת במיטה לא מתאימה.
  • לחץ כללי הנובע מהפעלת משקל ממושכת על אזור מסוים בגוף כגון ישיבה ממושכת, שכיבה לאורך זמן ועוד.
  • שפשופים במרפקים, קרסוליים ואזורים בולטים אחרים יכולים לגרום בסופו של דבר להיווצרות פצעי לחץ.

הימצאותם של פצעי לחץ אצל מבוגרים היא גבוהה יותר ביחס לכלל האוכלוסייה בשל היחלשותה של המערכת החיסונית עם השנים. מבוגרים רבים גם מרותקים למיטה או לכיסא במשך שעות ארוכות בשל ירידה בתפקוד הכללי, מה שמהווה גורם נוסף להיווצרותם של פצעים.

איך מטפלים?

ברמה הראשונית והלא רפואית, רצוי לשמור על תזוזה או שינוי תנוחה אחת לשעה – שעתיים. הגברת התנועה יכולה לסייע משמעותית בהפחתה של פצעי הלחץ. אם מדובר בחולה סיעודי, יש לקיים שגרה של הזזת החולה אחת לכמה זמן.

אמצעי נוסף שיכול לסייע הוא רכישה של מזרנים מיוחדים וכריות התומכות בגוף. אלו מיועדים ומיוצרים לצורך הפחתת הלחץ שהגוף סופג.

על מנת להשלים את הטיפול ברמה הראשונית, יש לאמץ תזונה עשירה בחלבונים הנקלטים בגוף היטב. כדאי להתייעץ עם תזונאי לצורך שילוב החלבון בתפריט בצורה הטובה ביותר.

מבחינה רפואית, חשוב לשמור על ניקוי ההפרשות מהפצע על מנת למנוע זיהומים. שמירה על היגיינה מבטיחה את ההחלמה מפצעי לחץ, אולם יחד עם זאת נדרשת סבלנות.