מי הוא פסיכוגריאטר ואיך הוא עוזר לקשישים?
מי הוא פסיכוגריאטר ואיך הוא עוזר לקשישים?

מי הוא פסיכוגריאטר ואיך הוא עוזר לקשישים?

מי הוא פסיכוגריאטר?

הפסיכוגריאטריה היא ענף בתחום הרפואה והמדע המתייחס ספציפית אל רפואת הנפש של אנשים מבוגרים מעל גיל 65. ענף זה כשמו כן הוא, כולל בתוכו התבוננות אל הפסיכו (פסיכה = נפש) של אנשים בגילאים מתקדמים ובוחן דרכים ואמצעים לסייע למבוגרים אלו להתמודד בצורה חכמה ויעילה יותר עם האתגרים השונים העומדים בפניהם.

כיצד יכול לסייע לכם פסיכוגריאטר?

הגיל השלישי מביא עמו אתגרים רבים ומשונים. חלקם באים לידי ביטוי בנפש, אחרים באים לידי ביטוי בשינויים גופניים, ישנם שינויים קוגניטיביים המתייחסים לקשיים בהבנת חומר, זיכרון או יכולת שליפת מידע ועוד. מבוגרים רבים יכולים להיבהל מאובדן יכולות שהיו עד תמול שלשום מובנות מאליהן ואילו בני המשפחה והקרובים עלולים למצוא את עצמם נבוכים, כועסים ומבולבלים נוכח מבוגרים שלא תמיד מצליחים לתפקד כראוי ולפעמים לא שולטים בעצמם כבעבר. הזיכרון, התפקוד, הקוגניציה והיכולות אינם מתפקדים כראוי ובדיוק בנקודה זו יכול לסייע הפסיכוגריאטר.

אופן הטיפול על ידי פסיכוגריאטר

טיפול של פסיכוגריאטר דומה לטיפול המבוצע על ידי כל רופא אחר רק שבמקרה זה, הרופא יכול להגיע אל המטופלים הביתה או לפגוש אותם בכל מקום אחר. בשלב הבא מתבצע אבחון רפואי על מנת לבחון את המצב הקיים. הפסיכוגריאטר בוחן מחלות גופניות שונות, בודק את התרופות שהמטופל משתמש בהן, לוקח בחשבון את המצב הגופני שלו ואת מצבו הנפשי, מתייחס לגורמי חיים שונים כמו אורחות חיים, מצב רוחני נפשי ועוד.

באבחון זה, הפסיכוגריאטר יבדוק את קיומן של בעיות זיכרון, בעיות שליפת מידע, יכולות שיום והתמודדות עם מטלות קוגניטיביות שונות. בשלב השני, הרופא יבחן את המצב הנפשי של המטופל לרבות איזון מנטלי, מצב רוח כללי, איזון פנימי, תגובות להתרחשויות שונות ועוד.

מבוגרים רבים מוצאים את עצמם  מתמודדים עם אתגרים שלא צפו אותם כמו בדידות, התרחקות של הילדים, חוסר מעש ותלות בסביבה החיצונית. כל אלו מצריכים היערכות נכונה ובמקרים רבים יש להם השלכות על התחושה הכללית של האדם. דיכאון, שינה לא מאוזנת, אכילה לא מאוזנת וחוסר עניין הם רק חלק מהסימפטומים שצריכים להדליק אצלכם נורה אדומה.

באילו תחומים מתמחה הפסיכוגריאטר?

  • עריכת בדיקה פסיכיאטרית כוללת
  • הערכה תפקודית בגילאים מבוגרים
  • הערכה קוגניטיבית
  • התאמת טיפולים גריאטריים מתאימים
  • אבחון, טיפול ושיקום בהתאם לצורך
  • הכרה בתופעות הרלוונטיות לגילאים מאוחרים ומתן טיפול מתאים
  • מעקב אחר התקדמות בהתאם לצורך ופיקוח על המצב הרפואי