פתיחת עסק בגיל מבוגר – למי זה מתאים?
פתיחת עסק בגיל מבוגר – למי זה מתאים?

פתיחת עסק בגיל מבוגר – למי זה מתאים?

רבים מגיעים לגיל הפנסיה ורואים את עצמם פעילים ונותנים מעצמם לחברה. רבים מהמבוגרים שכבר פרשו מהעבודה, עדיין פעילים בתחומי החיים השונים: ספורט, משפחה, תחביבים ואפילו התנדבויות במקומות שונים. הפרישה מעבודה היא אינה עניין של מה בכך משום שהיא מותירה זמן רב פנוי ונטול מעש והתחייבות. בשנים האחרונות יותר ויותר מבוגרים רואים בפרישה הזדמנות ומקפצה לפתיחה של עסק חדש בו הם יכולים לתרום מיכולותיהם ולהצמיח את עצמם. אבל האם פתיחת עסק בגיל מבוגר מתאימה לכל אחד? שווה בדיקה.

למי מתאים לפתוח עסק בגיל מבוגר?

אם אתם מוצאים את עצמכם מבלים שעות ארוכות ללא מעש  או חושבים כיצד ניתן להעשיר את זמנכם, פתיחת עסק יכולה להיות הזדמנות מעניינת ליצירה ותרומה לעולם, ובו בזמן הזדמנות להעשרה עצמית והנאה מהעשייה הייחודית שלנו. כדי לפתוח עסק בגיל מבוגר נדרשות תכונות מתאימות. האם יש לכם תכונות אלו?

אופי ייחודי

יש אנשים שגם בגילאים צעירים אינם מותאמים להתמודדות עם האתגרים של פתיחת עסק והתנהלות כעצמאיים. כאשר מדובר בגילאים מבוגרים, תכונות אופי מתאימות חשובות עוד יותר. בין התכונות החיוניות להקמת עסק בגיל מבוגר נמצאות היכולת להתמודד עם חוסר ודאות כלכלית, במיוחד בתקופה הראשונה, יכולת ארגון וניהול של זמנים, כסף והתנהלות מול אנשים, התמודדות עם מצבי לחץ, משמעת עצמית גבוהה, יוזמה וחשיבה מחוץ לקופסה וכן נכונות לקחת סיכונים ולהתמודד עם הפתעות או מצבים בלתי צפויים. זכרו כי הקמת עסק כרוכה בהשקעה מרובה של זמן, אנרגיה, סבלנות ונכונות ללמידה, וכמו כן היא גם מצריכה השקעה כלכלית.

בניית תכנית כלכלית

אבל איך תדעו אם אתם באמת מתאימים ומסוגלים לפתוח עסק ואם כן, איזה עסק מתאים?  על מנת לדעת בדיוק אם פתיחת עסק מתאימה לכם, רצוי להיעזר בכלכלן או ביועץ מקצועי שיילך אתכם את הצעדים הראשונים בדרך ויוכל לבנות עבורכם תכנית כלכלית המתאימה למשאבים הפיננסיים המצויים ברשותכם, לתכניות שלכם לשנה הקרובה וליכולתכם להשקיע משאבים שונים.

במה כדאי לפתוח עסק?

כדי לדעת בדיוק מה מתאים לכם, חשוב לשקול מספר אפשרויות. השתמשו בכישורים הטבעיים שלכם, הרשו לעצמכם להתנסות בדברים שמעולם לא הרשיתם לעצמכם עד היום. באופן זה תגלו כי ישנם תחביבים שיכולים להניב לכם הכנסה לא רעה. הכנת קינוחים ביתיים, יצירות אמנות שונות או הצעת שירותי תחזוקה שונים בבית, במוסך, שירותי שיפוצים או תחזוקה טכנית ועוד. כל אלו יכולים להוות מקור הכנסה מכובד.