עד 120: הסוד לחיים מאושרים וארוכים יותר
עד 120: הסוד לחיים מאושרים וארוכים יותר

עד 120: הסוד לחיים מאושרים וארוכים יותר

אם עד היום העבודה, המשפחה, החברים והמעגלים המקיפים את האדם שימשו לתמיכה במעבר משלב אחד לשלב הבא, הרי שהפעם נדרשים משאבים מיוחדים להתמודדות עם האתגרים השונים: הגוף כבר לא מגיב כל כך מהר כמו בעבר ולפעמים אפילו עושה מה שבא לו, הזיכרון מתפקד לפעמים כן, לפעמים לא ולפעמים למה לא ובכלל, החשיבה אטית יותר והתחושה הכללית בעולם מושפעת מהירידה בתפקודים השונים.

אילו שינויים מתחוללים בגיל השלישי?

שינויים קוגניטיביים

בגיל השלישי חדות המוח פוחתת משמעותית, תהליך הגורם לירידה בזיכרון ובריכוז, ביכולת ההתמודדות עם לחץ ועוד. מערכת העצבים מגיבה בצורה איטית יותר וכך גם התגובות למתרחש בסביבה איטיות יותר.

שינויים מנטליים

בשל הירידה בתפקודים הגופניים השונים, הדימוי העצמי מתערער ופעמים רבות מתדרדר. בעקבות השינויים הסביבתיים, החברתיים והפיזיולוגיים, האדם מגלה יותר עניין בעצמו. עניין זה יכול להיות חיובי אם האדם מפתח תחביבים חדשים ובוחר להרחיב קשרים חברתיים. בה במידה הוא יכול להיות שלילי אם האדם שוקע ברחמים עצמיים או בדכדוך.

שינויים פיזיולוגיים

בין השינויים הפיזיולוגיים הרבים המתחוללים בגופו של האדם ניתן לראות ירידה בגובה ובמשקל, אבדן של השיניים ואיבוד הגמישות. המערכת החיסונית נחלשת ומתפתחת נטייה גבוהה יותר להידבק במחלות ובזיהומים. חילוף החומרים הופך איטי יותר וגם מחזור הדם פחות יעיל, דבר המסכן את התפקוד הכללי של האדם.  מערכת העצבים מתפקדת בצורה איטית יותר כך שהאדם עלול להגיב בצורה לא מתאימה או בעיכוב. נהיגה בכביש או התנהלות במקומות סואנים יכולות להפוך להיות מסוכנות.

איך שומרים על שמחת חיים  בגילאים מבוגרים יותר ונהנים מאריכות ימים?

עוד ועוד מחקרים מצטרפים לשורת ההוכחות הממחישות כי קיים קשר ישיר בין אושר, איכות חיים ואורך חיים. מחקרים אלו מוכיחים כי מי שחש מאושר יחיה יותר מאלו שמדווחים על רמות אושר נמוכות יותר.

הגורמים העיקריים האחראיים על תחושת האושר האדם כוללים את הסעיפים הבאים:

  • טיפוח ותחזוקה של קשרים אישיים
  • הכרת תודה על הקיים
  • התנסות בחוויות חדשות

מה זה אושר בעצם?

כדי ליצור הגדרה אחידה, מדענים הגיעו לידי הסכמה לפיה אושר הוא השילוב של תחושה טובה ברמה היומיומית ותחושת סיפוק מהחיים באופן כללי. למעשה, 40% מרמת האושר של האדם נקבעת לא מהתנאים החיצוניים של חייו אלא לפי המחשבות, הרגשות והפעולות שהוא מבצע.

אנשים מאושרים הם אנשים בריאים יותר, אשר פחות סובלים ממחלות, מערכת החיסון שלהם חזקה יותר, הפציעות שלהם מחלימות מהר יותר והם שומרים על תזונה בריאה ומתחזקים תחביבים שונים.

אנשים אלו אשר העידו על רמות אושר גבוהות יותר נמצאו כבעלי סיכון נמוך יותר להיפצע  והראו ממוצעים גבוהים יותר במדדי אורך חיים.