סיכוני הבדידות גבוהים פי שניים מהשמנת יתר
סיכוני הבדידות גבוהים פי שניים מהשמנת יתר

סיכוני הבדידות גבוהים פי שניים מהשמנת יתר

שנים שאנחנו שומעים על חשיבותה של הבריאות בחיי האדם המערבי, על אחת כמה וכמה כשמגיעים לגילאים מבוגרים יותר וחשיבותה של הבריאות עולה פי כמה. זה נכון: השמנת יתר אחראית למחלות רבות הפוגעות באיכות החיים ומסכנות אותם. אז למה זה עדיין עדיף על הבדידות?

הבדידות, כנערייך כולם?

מחקר שפורסם ביוני 2018 ונערך כאן בישראל, מצא כי השלכותיה של הבדידות חמורות ומסוכנות יותר לאדם ביחס להשמנת יתר, ואולם בעוד שתופעת השמנת יתר מקבלת תשומת לב נרחבת בהוראות משרד הבריאות ובהנחיות של קופות החולים – אין כל התייחסות למצבו החברתי של האדם.

מחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו מלמד כי המוח האנושי בנוי לחיברות (סוציאליזציה) ובעיקר לקשרים בעלי משמעות. לבדידות, כלומר, מצב בו קיים מחסור בקשרים או אפילו בקשר משמעותי – יש השפעה על היבטים רבים של הבריאות האנושית: היא פוגעת בתפקודה של המערכת החיסונית של הגוף, היא מעלה את לחץ הדם, מגבירה את הסיכוי לדלקות שונות ואת הסבירות לחלות במחלות אוטואימוניות.

אבל מה היא בעצם בדידות?

בבואנו להתייחס להשלכותיה החמורות של הבדידות, חשוב ביותר להבחין בין תחושת בדידות ובין הימצאות אדם בגפו. בדידות היא תחושה בה אדם חש חוסר שייכות והיעדר קשרים אינטימיים. במקרים אחרים, בדידות יכולה להיות פשוט פועל יוצא של צורך בתקשורת כל שהיא, צורך אשר אינו בא על סיפוקו. להבדיל, המושג “לבד” מתייחס להימצאותו של אדם לבד פיזית, ללא חברה סביבו. באופן זה, אדם יכול להיות מוקף אנשים ולחוש בדידות ולעומת זאת, אותו אדם יכול להיות לבדו לגמרי אבל לחוש הרמוני, שלם ושאינו חסר דבר.

לא טוב היות האדם לבדו

התנאים להתגברות תחושת הבדידות הכללית בחברה גודשים את הסאה: רובנו משתמשים במכשירים סלולריים במקום להיפגש זה עם זה, התקשורת הכתובה עולה בתדירותה על התקשורת המדוברת ואנשים נוטים להתבודד יותר מאשר להיפגש באמת זה עם זה. על פי דו”ח שערך האיגוד לבריאות הנפש באנגליה וכלל 2,265 אנשים, נמצא כי 42% מתוך 650 משתתפים אשר דיווחו כי הם חשים בדידות, מתביישים לשתף בתחושה זו את האחרים, מה שהוביל אותם במקרים רבים לתחושות דיכאון או חרדה. 72% מתוך הנשאלים חוו בדידות במשך החיים, שליש מתוכם חווים בדידות לפחות אחת לשבוע.

אנשים הממשיכים לקיים חיים חברתיים פעילים גם לאחר שעות העבודה או המסגרות האחרות הם אנשים שמחים יותר. חשיבותה של תחושת “יחד” זו עולה עם הגיל, שכן ככל שאנו מתבגרים, הנגישות החברתית פוחתת. זוהי למעשה אחת הסיבות העיקריות המביאות מבוגרים לעבור לדיור מוגן.