מתי עוברים למחלקה סיעודית?
מתי עוברים למחלקה סיעודית?

מתי עוברים למחלקה סיעודית?

בני אדם הם יצורים של הרגלים. ככאלה, אנחנו מתרגלים למקום מגורים מסוים, לחברה מסוימת, לחברים, למכולת הקבועה שלנו, לבני המשפחה ולאוכל שאנחנו מכירים – כל אלו הופכים להיות חלק ממה שמעניק לנו ביטחון באיכות החיים, בתחושת השייכות שלנו ויציבות המנטלית שאנו חשים.

למרות היתרונות הרבים של מגורים במקום הקבוע, ישנם מקרים בהם נדרש שינוי. הדרדרות במצב הגופני, קשיים בהתנהלות בגישה לבית ומחוצה לו, קשיים בהתנהלות בסביבה בכלל, מצב רפואי המצריך זמינות רופא ברמה גבוהה, טיפולים שונים המצריכים השגחה רפואית שוטפת – כל אלו הופכים את השינוי לחיוני.

התמודדות עם מצב סיעודי

ההתמודדות עם מצב סיעודי אינה פשוטה לאיש: לא לאדם עצמו ולא לבני משפחתו וחבריו. אט אט מתרחשים שינויים שהאדם אינו מורגל בהם, שינויים המפחיתים את יכולתו להיות עצמאי ומגבירים את התלות שלו בסביבה. במצבים מתקדמים, החיים הופכים להיות קשים ומתסכלים – הן עבור האדם המצוי במצב סיעודי ואינו מטופל במחלקה סיעודית והן עבור סביבתו.

התסכול בשל חוסר השליטה ההולך ומתגבר מביא את האדם הסובל להיות פחות ופחות סבלני, לבוא בדרישות כלפי הסביבה הקרובה שלו ולהיות שרוי רוב הזמן במצב רגשי מדוכדך. מצבים אלו משפיעים גם על קרוביו של האדם, המשתדלים בכל יכולתם לשפר את מצב רוחו ואינם רואים אלא התדרדרות והתגברות של תלות האדם במכריו ובסביבתו.

משפחות מסוימות מעדיפות טיפול ביתי על מחלקה סיעודית ומזמינות לביתן מטפל המלווה את האדם בכל פעולותיו. גם במקרים אלו הקושי עלול להיות גדול בשל העובדה שאין שירותים רפואיים זמינים והאדם עלול להיכנס למצב סכנה בכל רגע, ללא יכולת לתת לו את העזרה שהוא זקוק לה.

מעבר למחלקה סיעודית

ישנם  מקרים בהם המעבר למחלקה סיעודית הוא ההחלטה החכמה, הבטוחה והטובה ביותר עבור כל המעורבים בעניין.

  • במקרים בהם לאדם אין נגישות גבוהה לשירותים הרפואיים
  • במקרים בהם מצבו הרפואי של האדם עלול להתערער בקלות
  • מקרים בהם האדם זקוק לליווי צמוד בכל פעולה
  • במקרים בהם הבית אינו כולל אמצעי הנגשה לתנועה חופשית ויכולת התניידות
  • כאשר האדם המטופל חש בודד ואין לו יכולת ליהנות מחברה
  • במקרים בהם נדרש רופא צמוד
  • במקרים בהם האדם זקוק לטיפול או מכשור רפואי שאינו מצוי בבית

הסיבות למעבר למחלקה סיעודית הן רבות אולם כמו במצבים רבים אחרים, לא מדובר בנוסחה מתמטית. יתרה מכך, האדם המצוי במצב סיעודי מתמודד עם פחדים וחששות המעיבים על היכולת לקבל החלטה בריאה. מסיבה זו חשוב להתייעץ עם רופא ואפילו ללוות את האדם המבוגר בלבטיו.