מכשירי שמיעה למבוגרים
מכשירי שמיעה למבוגרים

מדוע מבוגרים לא משתמשים במכשירי שמיעה?

אבדן שמיעה הדרגתי הינו בין התופעות הנפוצות ביותר בקרב בני הגילאים המבוגרים. התופעה הנפוצה מכונה בעגה הרפואית Presbycusis והיא נובעת מתהליכי זקנה טבעיים. עם הגיל, שכיחות התופעה עולה והמבוגרים מתקשים ביצירת קשר שוטף. התסכול נוכח היעדר התקשורת גובר- הן אצל הסובלים מהדרדרות השמיעה בעצמם והן אצל הסובבים אותם. אז למה בכל זאת הרוב המוחלט של המבוגרים נמנעים ממכשירי שמיעה?

חוסר קבלה

הגיל השלישי מביא עמו אתגרים רבים. הסיבה העיקרית שבגללה מבוגרים נמנעים משימוש במכשירי שמיעה הוא הקושי בקבלת השינויים שמביא עמו הגיל הזה. קבלת הקושי בעיני רבים משמעה כניעה לתופעות המגיעות עם הגיל, ובעצם, מדובר במנגנון  הגנה שרובנו משתמשים בו רוב החיים, גם כשאנחנו לא מבחינים בכך: אנחנו מעדיפים להכחיש, להתעלם, להדחיק או לא לחשוב על הנושא, בתקווה שאם נתעלם ממנו, הוא לא יפריע לנו. התוצאה היא הפוכה כמובן, אבל זה עדיין לא מונע ממרבית האנושות להשתמש באותו מנגנון הגנה ולא רק כשמדובר באבדן השמיעה.

בושה או מבוכה

גם במקרים בהם מבוגרים מקבלים את העובדה לפיה השמיעה שלהם נפגעה משמעותית, ההכרה החברתית והשינוי בהופעה החברתית יכולים להיות גורמים מאיימים. איש מאתנו לא רוצה לקבל הערות או שאלות על ה”שינוי” החדש ורובנו נעדיף לא להתמודד עם תחושת המבוכה ולחפות על אבדן השמיעה על ידי התקרבות לדובר או באמצעים אחרים.

נקיטת עמדה

מכשירי שמיעה מצריכים פעולות אקטיביות: עלינו להגיע לרופא ולבצע את הבדיקות הנדרשות, עלינו לקבל את התוצאות ולגשת עמן להזמנת מכשיר שמיעה מתאים. פעולות אלו מצריכות נקיטת עמדה שלרובנו פשוט לא נוח להתעמת אתה.

אי התאמה

הסוגים השונים של מכשירי השמיעה, כמו גם הדרגות של אבדן כושר השמיעה מצריכות התאמה מדויקת. מבוגרים רבים המאבדים את כושר השמיעה שלהם ומשתמשים במכשיר שמיעה, מגלים כעבור זמן מה כי גם הוא אינו יעיל כבר ועליהם להחליף את המכשיר. במקרים אחרים, מכשיר השמיעה מתברר כלא מתאים או לא נוח, ומסיבה זו רבים זונחים אותו כלאחר יד בארון  או בכל מקום אחר.

אסתטיקה

למרות שישנם מכשירי שמיעה רבים כיום שכמעט ואי אפשר לראות אותם, מדובר במכשירים בעלויות גבוהות. מבוגרים רבים מתביישים באבדן כושר השמיעה, והוצאה גדולה על תופעה הנתפסת בעיניהם כחולשה נראית לא משתלמת. מצד שני, המכשירים הזולים נתפסים בעיני רבים כלא אסתטיים.

אז מה עושים?

נכון להיום, קיימים שירותי ביקור בית של רופאי שמיעה שביכולתם להתאים לדייר את מכשיר השמיעה המדויק עבורו. בדיור מוגן מציעים שירותים אלו, לפעמים גם למבקרים מבחוץ. המגוון העצום של המכשירים מאפשר בחירה של מוצר אסתטי ועם זאת, לא יקר.