מחלת הפרקינסון והטיפול בה
מחלת הפרקינסון והטיפול בה

מחלת הפרקינסון והטיפול בה

מה היא מחלת הפרקינסון?

אמנם לא מדובר במחלה הנפוצה ביותר, אבל קשישים רבים סובלים מתסמינים של פרקינסון הפוגעת באורח החיים ומתקדמת בתהליך הדרגתי תוך פגיעה במערכות הגוף השונות. אורח החיים נפגע גם הוא בצורה משמעותית ותופעות הלוואי מקשות על התמודדות בריאה עם המחלה. יחד עם זאת, עם היערכות מתאימה מראש, ניתן להאט את התפתחותה וליצור רמת חיים גבוהה יותר.

גורמים

גורמים פיזיולוגיים

הגורמים למחלת הפרקינסון ידועים למחקר כיום רק בחלקם ואולם, ידוע כי הגורם העיקרי הוא ירידה ברמת הדופמין במוח. הדופמין, נוירוטרנסמיטר האחראי על יציבות קוגניטיבית ועל העברת מסרים במוח בצורה תקינה, הינו  בעל תפקיד משמעותי בתנועות הגוף ובשליטה על השרירים הרצוניים והלא רצוניים. בעקבות פגיעה בתאים המייצרים את הדופמין, הפרשתו פוחתת והשליטה בגוף הולכת ונפגעת. במקביל, נפגעים תהליכים ומערכות בתוך המוח ובמערכת העצבים ההיקפית.

גורמים גנטיים

ידוע כי לגורמים גנטיים יש השפעה על הסיכויים לחלות בפרקינסון. כך למשל, קרוב משפחה מדרגה ראשונה: אח, אחות, אם או אב החולים בפרקינסון מגבירים את הסיכוי של הצאצאים לחלות במחלה גם כן ביחס לאוכלוסייה הכללית. כמו כן, בשנים האחרונות התגלו גנים נוספים אשר יכולים להוות גורמי סיכון לחלות במחלה.

גורמים סביבתיים

גורמים סביבתיים שונים יכולים להגביר את הסיכון לחלות בפרקינסון. אלו כוללים חשיפה לחומרים רעילים, סטרס מתמשך ועוד.

תסמיני פרקינסון

כמו במחלות הדרגתיות אחרות, בשלבים הראשונים של הפרקינסון כמעט ואי אפשר להבחין בתסמינים. אלו מופיעים בהתחלה ברמות נמוכות ועם הזמן הולכים ומתגברים כשהם מקשים על התפקוד היומיומי.

תסמינים מרכזיים של הפרקינסון:

  • רעד בגפיים ובשרירים אחרים.
  • תנועות גוף איטיות, נוקשות או קופצניות.
  • קשיון שרירים המקשה על תנועה חופשית.
  • חוסר יציבות, קשיים בהליכה, ישיבה, קימה ושכיבה.
  • שינוים במבע הפנים או קפאון של מבע הפנים.
  • שינויים בדיבור וביכולת אחיזת כלי כתיבה או כלים בכלל.

מה אפשר וכדאי לעשות?

הטיפול בפרקינסון הוא טיפול מתמשך ההולך ו מתגבר עם השנים, ככל שהצורך בטיפול מתאים הולך ומתרחב. באופן זה, כבר עם הגילוי של התסמינים הראשונים רצוי לפנות אל איש מקצוע על מנת לקבל הדרכה להמשך טיפול.

בהמשך, יש לשקול אפשרויות של מעבר לבית אבות או דיור מוגן המתאים לחולי פרקינסון או לחלופין, לשכור את שירותיו של מטפל אישי שילווה את החולה בפעילויות היומיום. מחלת הפרקינסון היא מחלה כרונית המחריפה באופן מתמשך ואיטי. הגילוי שלה מתבצע באמצעות PET  או SPECT.