מחלות עור אצל קשישים
מחלות עור אצל קשישים

מחלות עור אצל קשישים

הגיל השלישי מעמיד אותנו בפני אתגרים לא צפויים. בין שאנו חווים את השינויים על בשרנו ובין שאנחנו מלווים הורים שעוברים את הגיל השלישי, כדאי שנדע לאילו תופעות אנחנו עומדים להיחשף. בעיות עור נפוצות מעיבות על איכות החיים וגורמות לאי נעימות פיזית וחברתית. אילו מחלות נפוצות אצל מבוגרים ואיך נדבקים בהן?

מחלות העור הנפוצות בקרב קשישים

עור יבש

העור המתייבש הינו תופעה הקיימת לא רק אצל מבוגרים אולם בשל תהליכים המתרחשים בגוף בגיל השלישי, תופעה זו מואצת. אובדן בלוטות שומן מאיץ את תהליך ההתייבשות של העור. יחד עם זאת, מדובר בתופעה פשוטה יחסית שניתן לטפל בה באופן קבוע על ידי שימוש במשחות.

פצעי לחץ

פצעי לחץ מהווים תופעה נפוצה ביותר בקרב מבוגרים בשל הירידה בתפקוד והנטייה לשכב או לשבת במשך פרקי זמן ארוכים. פצעי לחץ ניתנים לטיפול באמצעים שונים אולם הדרך הטובה ביותר למנוע את הופעתם הינה באמצעות תזונה מתאימה, ביצוע פעילות גופנית ותזוזה כללית אחת לכמה שעות.

אסטמה של העור

הרופאים מכנים אותה “אטופיק דרמטיטיס” אבל בשמה המוכר היא מכונה “אסטמה של העור”. מחלת האסטמה של העור מתפתחת לרוב כתוצאה מהימצאותן של אלרגיות שונות.

אטופיק דרמטיטיס מתאפיינת ביובש בעור המטופל באמצעות משחות אנטי דלקתיות וכן תרופות נוגדות אלרגיות. כדי לשמור על העור במצב  מטבי, חשוב להכיר את מבחר הקרמים הקיים ולהתאים קרם לשימוש קבוע.

פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלה הנגרמת כתוצאה מתפקוד יתר של מערכת החיסון. היא נחשבת לתופעה אוטואימונית ומאפייניה באים לידי ביטוי בקשקשים על העור או כתמים בצבעים שונים.

פסוריאזיס מופיעה לא אחת כתוצאה מסטרס וגורמים נפשיים אחרים, אבל הממצאים מלמדים כי יש לה בסיס גנטי רחב. חולשה של מערכת העיכול ונטייה לחלות במחלות חיידקיות מסוימות מגבירות את הסיכוי לקבל פסוריאזיס.

הטיפול בבעיה כולל מתן סטרואידים ומשחות מקומיות.

סקביאס ואקזמה

סקביאס נובעת מקיומו של טפיל מסוים ואילו אקזמה הינה תולדה של תגובה אלרגית לחומרים שונים כגון חומרי ניקוי וחומרים אחרים העלולים לעורר אלרגיה.

סרטן העור

מבין תופעות התוקפות את העור בגיל השלישי, זו היא אולי הפחות נעימה מביניהן. תופעה זו נגרמת בשל חשיפה ממושכת לשמש ומתחלקת לשני סוגים עיקריים: תאי קשקש וקרצינומה של תאי בסיס.

הימנעות או הפחתת הסיכונים לסרטן העור כלולות בחשיפה מינימלית לשמש, מריחת קרם הגנה ועריכת בדיקות תקופתיות לצורך שלילה של תופעה המופיעה על העור בגילאים מבוגרים.