טופס אריכות ימים וסעיף היוותרות בחיים
טופס אריכות ימים וסעיף היוותרות בחיים

מהו טופס אריכות ימים וסעיף היוותרות בחיים?

ברגע המצער בו אחד מבני הזוג נפטר מן העולם, כאילו לא די בכך, אזי גם מתגלה שבן הזוג האחר לא יכול להשתמש בחשבון הבנק המשותף. בלא חתימה על טופס אריכות ימים, עם רגע היפטרו של בן הזוג מן העולם חשבון הבנק המשותף עלול להיסגר בפניכם.

גם אם במשך כל חייכם התנהלתם בחשבון בנק משותף, אין כל ערובה לכך שתוכלו להמשיך להשתמש באותו החשבון עם רגע הפטירה של בן הזוג, עד לצו הירושה. טופס אריכות ימים מעניק את הפריבילגיה הברורה מאליה המאפשרת למשוך כסף לאחר פטירתו של אחד מבני הזוג. בהיעדרו, על בן הזוג שנותר בחיים להמתין עד למועד הפעלת הצוואה, תהליך שיכול לקחת גם כמה חודשים.

דווקא ברגעים האקוטיים ביותר, חשוב שיהיה לכם הביטחון הבסיסי להתמודד עם האבל והתקופה הקשה והמאתגרת שבאה אתו.

זה קורה לכולנו

רבים מהזוגות בישראל פותחים חשבון משותף. קל יותר לנהל אותו, הכספים מרוכזים במקום אחד וברוב המקרים, יותר קל לעקוב אחר הוצאות והכנסות. רוב הזוגות גם ממשיכים להתנהל בחשבון המשותף לאורך השנים ולמרבה הצער, מגלים את ההגבלה רק ברגע הקשה ביותר. אם לא חתמתם על טופס אריכות ימים, הבנק מחויב להקפיא את הפעילות בחשבון עד לקבלת צו הירושה. וקבלת צו הירושה בתורו יכול להתארך עד כמה חודשים.

מהו טופס אריכות ימים?

טופס אריכות ימים הוא בדיוק המענה לבעיה זו. בהיעדרו, כאמור, בן הזוג שנותר בחיים ייאלץ להמתין עד למימוש הצוואה ועד להחלת תקפותה.

טופס אריכות ימים כולל את סעיף היוותרות בחיים כחלק מהטופס עצמו. מטרתו של טופס זה היא הימנעות מהקפאת החשבון במקרה של פטירת אחד מהשותפים בחשבון ומתן אפשרות לבן הזוג האחר למשוך כספים מאותו חשבון לצורך ביצוע פעולות שגרתיות וחיוניות לתפקוד היומיומי.

מה אי אפשר לעשות?

למרות שטופס אריכות ימים מיועד לאפשר לבן הזוג להשתמש בכספים שבחשבון המשותף, עדיין לא ניתן לעשות בו שימוש חופשי. עד להתרת הצוואה, תוכלו לעשות שימוש בכספים למטרות יומיומיות אבל לא פעולות בניירות ערך, מט”ח וכו’. כמו כן, הטופס אינו מאפשר לעשות ככל העולה על רוחכם בכספו של הנפטר משום שתכולת החשבון מהווה חלק מהעזבונות. אם בכל זאת בן הזוג הנותר בחיים עשה שימוש בכספים באופן לא אחראי, הוא נדרש להחזיר את הכספים ולפעול בהתאם לצו הירושה או הצוואה.