מהו דיור מוגן סיעודי מורכב?
מהו דיור מוגן סיעודי מורכב?

מהו דיור מוגן סיעודי מורכב?

הגיל השלישי מביא עמו לא מעט התמודדויות ואתגרים שבמקרים רבים, החיים לא מכינים אליהם. גם אם אנחנו עצמנו טיפלנו בהורה מבוגר וחולה, זה מרגיש אחרת כשאנחנו אלו שמאבדים את היכולת לשלוט בגופנו ובצרכינו האישיים, ואנחנו הופכים תלויים בסביבה שלנו.

אם אתם או ההורים שלכם מתמודדים עם מצב סיעודי, כדאי לטפל בעניין בהקדם לפני שהוא הופך מורכב.

רגע לפני שמקבלים החלטה

ההתדרדרות במצב הגופני מעלה תחושות רבות המצריכות נקיטת גישה ואסטרטגיות התמודדות מתוך מאגר הכלים המנטליים והקוגניטיביים שיש לאדם. מחקרים רבים מלמדים כי היכולת להסתגל לשינויים, היכולת להפגין יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, היכולת ללמוד דברים חדשים וכן סביבה תומכת ותנאים פיזיים הולמים – כל אלו מהווים גורמים התומכים בהתמודדות עם מצב סיעודי. אבל רגע לפני שממהרים להחליט, כדאי שנבין מה היא ההגדרה של כל אחד מהמצבים.

מהו מצב סיעודי?

“מצב סיעודי” הוא מצב רפואי בו האדם מצוי ומשפיע על תפקודו היומיומי, על מידת העצמאות שלו ועל יכולתו לבצע פעולות בסיסיות החיוניות לתפקוד השוטף שלו. הגדרת מצב סיעודי ניתנת על פי קביעת מבחן התלות של הביטוח הלאומי. מבחן זה בוחן מספר יכולות בסיסיות:

  • אכילה ושתייה
  • קימה, שכיבה ועמידה
  • מקלחת ושמירה על הגיינה
  • לבוש
  • שליטה בסוגרים

אי יכולת לבצע את רוב הפעולות הללו מגדירה את האדם כמצוי במצב סיעודי. מצב סיעודי מצריך מחלקה סיעודית מיוחדת הכוללת את כל האמצעים הנדרשים לטיפול באדם, על פי מצבו הרפואי וצרכיו הייחודיים. במקרים בהם המצב אינו מטופל כראוי, האדם עלול להתדרדר למצב סיעודי מורכב.

מהו מצב סיעודי מורכב?

מצב סיעודי מורכב מגדיר אדם במצב סיעודי, אשר נוסף על מצבו זה, תלוי במכשור רפואי או בהשגחה צמודה לצורך הבטחת השמירה על מצב רפואי מאוזן. מצב סיעודי מורכב  הוא כל מצב רפואי המצריך ליווי מלא לצורך הבטחת השמירה על מצב רפואי מאוזן של המטופל, מניעת התדרדרות במצבו ומניעת כניסה למצב מסכן חיים. במקרים אלו, המטופל נזקק לשירותים של מחלקה סיעודית מורכבת.

מי זקוק למחלקה סיעודית מורכבת?

מטופלים במצב סיעודי אשר אינם מטופלים או חולים סיעודיים שמצבם התדרדר והם זקוקים לטיפול מקצועי מתמשך במכשור רפואי או להשגחה צמודה, יועברו למחלקה סיעודית מורכבת. אילו מצבים מצריכים טיפול במחלקה סיעודית מורכבת?

  • חולי דיאליזה
  • חולים בעלי פצעי לחץ מדרגה 3
  • חולים הזקוקים להשגחה מקיפה
  • חולים הזקוקים לעירוי תוך ורידי ממושך

כדי לקבל את הטיפול המתאים יש לפנות לרופא המאבחן לצורך ביצוע הבדיקות המתאימות וקבלת ההמלצות להפניות והמשך טיפול.