טיפים לנהיגה בגיל מבוגר
טיפים לנהיגה בגיל מבוגר

טיפים לנהיגה בגיל מבוגר

עם השנים היכולות הפיזיות שלנו מתדרדרות ואנחנו יותר חשופים לסכנות שונות. הראייה, השמיעה ויכולת השליטה בגוף הולכות ומתדרדרות ולפיכך יש צורך בהיערכות מתאימה. יכולת הראייה משפיעה ישירות על מיומנות הנהיגה ויכולה להציב את האדם במצב מסכן חיים, כמו גם את סביבתו. כיצד חשוב להיערך לנהיגה בגילאים המבוגרים?

חשיבות הנהיגה בגיל מבוגר

נהיגה בגיל המבוגר מעניקה תחושת עצמאות ויכולת ניידות חופשית. כאשר אדם יכול להגיע בכוחות עצמו לנקודות שונות, אזי הוא אינו תלוי בסביבתו, הוא חש בעל יכולות רבות יותר ואף יכול לעזור לילדיו ולקרובי המשפחה. הנהיגה מעניקה תחושה טובה, משפרת את איכות החיים ואף מעניקה זמינות ונגישות לנקודות שונות. כיום ניתן למצוא הדרכות פרטניות ואפילו נהגים או שירותי הסעות בבתי דיור מוגן ובתי אבות אולם לא כל המבוגרים יכולים ליהנות משירותים אלו.

נהיגה היא עניין מאתגר: הנהיגה מצריכה יכולת תפיסה מרחבית גבוהה וטובה דיה להתנהלות במרחב, יכולת הפעלת החושים בשיתוף פעולה מלא ומאמץ מוגבר למתן תשומת לב לכל הגירויים המופיעים בדרך. עם השנים, הגוף מגיב לאט יותר לפקודות של המוח וגם מעביר למוח מידע בקצב איטי יותר. כיצד ניתן להיערך בהתאם?

כללים לנהיגה בגילאים מבוגרים

על מנת להבטיח נהיגה בטוחה רצוי להיעזר וליישם מספר טיפים:

  • היעזרות בשותף לליווי בנהיגה
  • שמירה על ריכוז מקסימלי לגירויים סביבתיים
  • מהירות תגובה – יש לוודא כי מהירות התגובה של הנהג תואמת את הדרישות של הכביש
  • מצב בריאותי ופיזי – על הנהג לוודא כי יש ביכולתו לשלוט בהגה בצורה מיטבית, לאחוז בו ללא הפרעה. יש לוודא כי שרירי הידיים מאפשרים החזקה נכונה של ההגה וכי הרגליים חזקות וגמישות מספיק לתפעול הדוושות.
  • חושים סביבתיים – ודאו כי אתם יכולים לשמוע ולראות את הנעשה מסביב בצורה ברורה
  • תפקוד קוגניטיבי – התפקוד הקוגניטיבי התקין הינו חיוני לנהיגה בטוחה. ודאו כי אתם מגיבים באופן בריא ותקין.

נהגים המעוניינים להמשיך לנהוג בבטחה בגיל מבוגר צריכים להקפיד על העיקרים הבאים:

  • הקפדה על אורך הנסיעה – הקפידו לנהוג לא יותר ממרחק ממוצע וליצור תחנות ביניים בין המקור ליעד. הצטיידו בחטיפים מתאימים לדרך.
  • יש להקפיד הקפדה יתרה בכל הנוגע לנטילת תרופות הסותרות את הנהיגה. אם יש תרופות הסותרות את הנהיגה, תכננו את לוח הזמנים שלכם בהתאם והימנעו מנהיגה תחת השפעת התרופות.
  • הימנעות ממסיחי דעת: על מנת להבטיח נהיגה רגועה ומרוכזת, הימנעו ככל האפשר מהסחות דעת. באופן זה רצוי לשמור על הסלולרי בתוך התיק.

נהיגה עבור מבוגרים יכולה להיות מאד מאתגרת. אם אתם מתגוררים בבית אבות או בבית דיור מוגן, תוכלו לבדוק אופציות של הסעות מאורגנות או נהגים פרטיים.