טיפים לחיזוק שרירים למניעת נפילות
טיפים לחיזוק שרירים למניעת נפילות

טיפים לחיזוק שרירים למניעת נפילות

אחד מכל 3 מבוגרים מעל גיל 65 נופל לפחות פעם אחת בשנה. במקרה הטוב, הנפילה מסתיימת במכות יבשות וסימנים סגולים שמזכירים לנו את החוויה הלא נעימה. במקרים פחות טובים, הנפילה יכולה להסתכם באשפוז ארוך טווח, בנכות ואפילו בתוצאות קטלניות. אז למה לא להימנע? מסתבר שגם ההימנעות מהווה אתגר.

נפילות בגיל השלישי הופכות להיות כמו מעגל קסמים נוראי: הגוף נחלש, החרדה מפני נפילה מתגברת, החרדה מגבירה את הסיכויים לנפילה בשל המתח והנפילה מגבירה בתורה את הפחד ומפחיתה את עמידותו של הגוף מפני הפגיעות הבאות.

תכניות הפחתת נפילות בגיל המבוגר

מסתבר שמשרד הבריאות כבר נתן דעתו על עניין הנפילות ולא פעם אחת. עד היום, נוסחו מגוון תכניות להפחתת נפילות וסקרים בתחום מלמדים על צמצום של עד 35% מהנפילות. החדשות הפחות טובות הן שתכניות להפחתת נפילות אצל מבוגרים מתקיימות בתדירות נמוכה למדי. החדשות היותר טובות הן כי אתם לא צריכים לחכות לתכנית כזו: אתם יכולים להתחיל כבר עכשיו. אז מה עושים?

אימונים קבועים

מתאמנים בחדר כושר? אם לא, זה בדיוק הזמן להתחיל. אימוני התנגדות (אימוני כוח) ואימונים לשיפור שיווי המשקל יעילים ביותר לחיזוק היציבות הפיזית ולתמיכה בגוף בפעולות היומיומיות. קניות, ירידה מהבית, הליכה למועדון – כל אלו הינם פעולות יומיומיות חיוניות לתפקוד. אימוני התנגדות כוללים תרגילים פשוטים למדי שכוללים הרמה של כסא או רהיט אחר. פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע ניתן לבצע תרגילי שיווי משקל של הרמת כסא והנחתו בעדינות על הקרקע לצורך תחזוקה ושמירה על שרירי הגוף. את התרגילים יש לבצע תחת השגחה וליווי! זאת משום שתנועה לא נכונה יכולה לגרום לכם לנזק.

אימוני שיווי משקל

מניעת נפילות בגיל המבוגר מתחילה בשימת לב לתנועות הקטנות. אם אתם מוצאים את עצמכם “כמעט” נופלים – פעמים רבות מדי, זה בדיוק הזמן להתחיל לעבוד על חיזוק השרירים למניעת נפילות.  אימוני שיווי משקל כשמם כן הם – יסייעו לכם לשמור על שיווי המשקל שלכם בביצוע פעולות יומיומיות. בבתי דיור מוגן ובבתי אבות תוכלו לקבל סיוע צמוד של מדריכי כושר והתעמלות, אבל גם אם אתם חיים בביתכם עדיין תוכלו להשתתף בשיעורים המיועדים לבני הגיל השלישי ומועברים לרוב במועדונים המיועדים לגיל המבוגר.

תרגילים לשיפור שיווי המשקל כוללים את הבאים:
1. עמידה בפיסוק וצמצום הרווח בין הרגליים תוך ביצוע פעולה במקביל.
2. סיבובים במקום בקצב איטי.
3. עליית מדרגות ללא סיוע של הידיים.