טיפול בחרדה אצל קשישים
טיפול בחרדה אצל קשישים

טיפול בחרדה אצל קשישים

החיים עם חרדה אצל קשישים

הן לא נראות לעין, הן לא משאירות סימנים פיזיים ולמרות כל אלו, הן יכולות להפוך את החיים לסיוט מתמשך. בשנים האחרונות יותר ויותר עולה המודעות לחשיבות הרווחה הנפשית של האדם. חרדות אצל קשישים פוגעות משמעותית בתחושת האושר, השמחה, הנחת והרווחה הנפשית ומקשות על התפקוד היומיומי בשל המשקעים הנפשיים שהן מעלות אל פני השטח.

מה זה בעצם חרדה?

חרדה אצל קשישים על פי האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה היא רגש המאופיין בתחושות של מתח,  מחשבות המעוררות דאגה וכן שינויים פיזיים כמו קוצר נשימה, לחץ דם גבוה, דפיקות לב ועוד. החרדה מתבטאת במחשבות טורדניות ותחושת עקה או דאגה מתמשכות.

תסמיני חרדה

הזעה, רעד, סחרחורות, בעיות במערכת העיכול ועוד. מאפיינים נוספים של חרדה כוללים מחשבות פולשניות, דאגות חוזרות ונשנות, פעולות כפייתיות שנועדו להרגיע את החרדה ועוד. אנשים שסובלים מחרדה באופן קבוע עלולים להימנע ממצבים מסוימים על מנת להימנע מהחרדה המתעוררת בעקבותיהם.

אם אתם חשים בתגובות פיזיות כמו אלו שצוינו לעיל, חוששים או חשים כי חייכם מלאים בדאגות, זה בדיוק הזמן לקבוע תור לרופא ולבחון אפשרות לקבלת טיפול או סיוע. אם הראש שלכם עסוק הרבה במחשבות על נושאים מדאיגים או שאתם חשים מתוחים רוב הזמן, אם אתם מתקשים בתפקוד בגלל הפרעות בריכוז, או אם אתם דואגים כי ההורים שלכם סובלים מחרדה, בדיקה של המצב הכללי יכולה לסייע לכם ולהחזיר את החיוך אל פניכם.

אם בעבר קשיים מנטליים נחשבו למועקה והיו משהו שצריך להסתיר אותו, היום קיים מענה רחב ומקיף לקשיים רגשיים שונים. הסיבות לחרדה הן שונות, רבות ומגוונות ויכולות להיות סביבתיות, גנטיות, נפשיות או רפואיות. מקור תופעות החרדה בהפרעה ביוכימית וככל הנראה גם בשל סיבות גנטיות.

סוגים של חרדה

עם ההתוודעות לקיומה של חרדה בחיים, הולכים ומתגלים יותר ויותר סוגים של תופעות מעין אלו. לא כל החרדות זהות:

התקף פאניקה מלווה בתחושה של פחד פתאומי, רב עוצמה, אינטנסיבי ולרוב – בלתי הגיוני

הפרעת דחק חריפה: הפרעה ההתנהגותית המלווה בחרדה ולרוב מופיעה בחודש הראשון שלאחר חשיפה לטראומה קיצונית.

הפרעת דחק פוסט טראומטית: הפרעת דחק הכוללת חרדה אצל קשישים וקשיים בתפקוד השוטף ונמשכת לאורך זמן.

חרדה כללית: חרדה כללית היא תיאור של התנהגות חרדתית והבעת דאגות מוגזמות במשך היומיום.

הפרעת חרדה חברתית: התעסקות אובססיבית של האדם באופן בו הוא נתפס בעיני הזולת.

הפרעת אובססיה כפייתית: חשיבת מחשבות טורדניות המעוררים חרדה קיצונית. חרדה זו מלווה לרוב בהתנהגויות טקסיות וכפייתיות לסילוק החרדה. פעולות אלו יכולות להיות שטיפת ידיים.

סוגי טיפולים אפשריים

יש סוגים שונים של חרדה ובהתאם לכך, סוגים שונים של טיפולים. החל מטיפולים טבעיים, דרך טיפולים תרופתיים ועד לטיפולים התנהגותיים או טיפולים לא קונבנציונאליים.