טיפולים אלטרנטיביים בגיל הזהב
טיפולים אלטרנטיביים בגיל הזהב

טיפולים אלטרנטיביים בגיל הזהב – דרך המלך

אם אתם כורים אזניכם למה שקורה היום מסביב, סביר להניח שגם אתם כבר יודעים שהרפואה הקונבנציונאלית הולכת  ומפנה את מקומה למגוון עצום של טיפולים אלטרנטיביים שאינם נופלים ממנה ברמתם אלא אף מתעלים כמה אלפי מונים מעליה. איך הם עושים את זה?

האידאולוגיה מאחורי הרפואה האלטרנטיבית

בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית מבוססת על שיטה של הנחת הנחות, בדיקתן ואישושן או הפרכת ההשערות שהונחו בהתחלה, הרפואה האלטרנטיבית אינה ממתינה לממצאים או לאדם שיחלה. הראשונה היא חכמה שבדיעבד, השנייה מבוססת על תחזוקה שוטפת ועל הימנעות מכניסה לבורות שפיקח יודע לצאת מהם.

הרפואה האלטרנטיבית מבוססת על גישה מונעת, קרי, מבקשת למנוע את התפרצות המחלות לפני שאלו תוקפות את הגוף. לעומתה, הרפואה הקונבנציונאלית אינה יכולה להתבסס על השערות בלבד ולפיכך, הטיפולים המתקיימים במסגרתה הינם תמיד טיפולים שבדיעבד – רק על מחלות שכבר הופיעו. הרפואה המונעת, לעומת זאת, מאפשרת לחסוך בטיפולים מורכבים, בכאב ובריצות באמצעות הקשבה לסממנים עקיפים.

היתרונות של טיפולים אלטרנטיביים

הטיפולים האלטרנטיביים במרבית המקרים הם עדינים יותר ומותאמים לסוגים שונים של מצבים. שלא כמו הטיפולים הקונבנציונאליים, אין להם תופעות לוואי, הם לא פולשניים וגמישים ביותר. הם מבוססים על דינמיקה בין אישית ומאפשרים גמישות רבה. לפיכך, במקרים רבים מבוגרים יכולים לבחון את מידת הנכונות שלהם להתנסות בטיפול ובאיזו מידה הם מעוניינים להתנסות בו, בלי שהתוצאות של הטיפול תהיינה מרחיקות לכת או בעלות השפעות אקוטיות.

כמו כן, בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית העושה לא אחת שימוש בתרופות מסוגים שונים, הרפואה האלטרנטיבית מבוססת על פתרונות טבעיים הרבה יותר עדינים ולפיכך, אין בהם סכנה.

אילו סוגי טיפולים אלטרנטיביים קיימים ומתאימים לבני הגיל השלישי?

רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה מבוססת על התפיסה לפיה ניתן לאבחן את כל התופעות באמצעות כפות הרגליים. על פי תפיסה זו, ניתן לראות את מערכות הגוף כולן בכף הרגל עצמה. רפלקסולוגיה מיועדת לטיפול בבעיות במערכת העיכול, מערכת הכליות, מצבים של עייפות קיצונית ומתח, חוסר ריכוז ועוד.

שיאצו

שיאצו הוא טיפול המבוסס על לחץ מתון באזורים ספציפיים בגוף. הרעיון העומד מאחורי הטיפול הוא של הזרמת אנרגיה ומיועד לבעלי רגישות בשלד, בעיות בשרירים, כאבי ראש, איזון מצבים נפשיים ועוד.

דיקור סיני

דיקור סיני או אקופונקטורה הוא שיטה מוכרת במסגרתה דוקרים את הגוף בנקודות ספציפיות באמצעות מחטים ייחודיות. הדקירות מזרימות אנרגיות ופותחות “תקיעות” שונות. הטיפולים מיועדים לאיזון כללי וכן לבעיות כמו מיגרנות וכאבי ראש, כאבי שרירים ומעי רגיש ועוד.