חשיבות מועדון גמלאים בגיל המבוגר
חשיבות מועדון גמלאים בגיל המבוגר

חשיבות מועדון גמלאים בגיל המבוגר

מחקרים רבים מלמדים על קשר הדוק בין רשתות חברתיות ויצירת קשרים חברתיים בגיל המבוגר ובין אריכות ימים ודיווח על איכות חיים גבוהה בקרב קשישים.

מועדון גמלאים הוא הרבה יותר מתעסוקה לזמן הפנוי עבור מבוגרים שפרשו מעבודה והילדים שלהם כבר גדולים. עבור מבוגרים אלו, מועדון הגמלאים מספק תחושת משמעות וערך, יוצק משמעות לתוך היום יום ומארגן סדר יום המעניק פעילות המתאימה לצרכים הייחודיים של כל אדם ואדם.

היתרונות של מועדון  גמלאים

מחקרים רבים ברחבי העולם הוכיחו שוב ושוב את היתרונות של מועדונים חברתיים לאיכות חיים ובמיוחד בגיל השלישי. המועדונים החברתיים מהווים מסגרת למפגשים בין בני אדם בעלי תחומי עניין דומים. הם מסייעים בהפגת תחושת הבדידות, מעשירים את החיים באמצעות פעילויות מגוונות, מעוררים אינטלקטואלית, חווייתית ורגשית ומהווים הזדמנות לחלוק חוויות שונות.

מאיירס ג’וינט מכון ברוקדייל ערך סקר על מאפייני המועדונים המיועדים למבוגרים. המחקר בחן מגוון מאפיינים של מועדונים אלו ומצא כי בין המועדונים המוצעים כיום למבוגרים נמצאים מתנ”סים שונים ביניהם מועדונים של ויצ”ו ונעמ”ת, מועדונים ייעודיים לניצולי שואה, מועדונים המיועדים לעולים, מועדונים חברתיים המיועדים לבעלי תחומי עניין מסוימים ועוד. כל אלו מסייעים למבוגרים למצוא איכות חיים גבוהה יותר גם לאחר הפרישה מהעבודה.

למי מיועדים מועדוני גמלאים?

מועדוני הגמלאים הנפוצים ביותר משרתים את בני ה-75 ומעלה. מרבית המועדונים הקיימים כיום מותאמים לאוכלוסייה עצמאית וצעירה המסוגלת לדאוג לעצמה ואולם במקרים רבים ניתן למצוא מועדוניות המיועדות למבוגרים בעלי נכות מסוימת או קשיי הסתגלות. מקומות אלו מנגישים את השימוש במתקנים השונים ועדיין נדרשת בהם יכולת התניידות עצמאית לצורך התנהלות טובה וראויה.

הקשיים בהגעה למועדוני גמלאים

למרות היעילות הרבה של מועדוני גמלאים בחייהם של מבוגרים, יש סיבות מסוימות העומדות בדרכם מהגעה למועדון. אלו כוללות נגישות נמוכה, היעדר תחבורה ציבורית, שעות פתיחה לא קבועות, מצב בריאותי שאינו מאפשר ניידות תואמת, היעדר עניין (הסיבה המרכזית שציינו מבוגרים בגללה אינם פוקדים את מועדוני הגמלאים) וכן תדמית ציבורית ירודה.

מה מקבלים במועדוני גמלאים?

למרות השיעור הנמוך של ההגעה למועדוני גמלאים עומדים לרשות המבוגרים יתרונות רבים. סל הפעילויות העשיר המוצע למבוגרים נבדק שוב ושוב ומתעדכן מדי תקופה בהתאם לפיקוח ולהחלטות של המנהלים. מועדוני הגמלאים מציעים למבוגרים פעילויות בהתאם לביקוש כך שמבוגרים יכולים להציע סוגים שונים של פעילויות ולהתאים לעצמם את לוח הזמנים. הפעילויות הפופולאריות ביותר נכון להיום הן התעמלות, הרצאות במגוון רחב של נושאים, חוגי אמנות ומשחקי שולחן.