זכאות לבית אבות
זכאות לבית אבות

זכאות לבית אבות

בעידן העכשווי, מבוגרים רבים יכולים להזדקן בכבוד  ולקבל יחס אישי טוב יותר בבית אבות מאשר בשהייה בביתם הפרטי. בתקופה בה צעירים ומבוגרים כאחת משקיעים שעות ארוכות בעבודה ובטיפוח קריירה, במשפחה האישית שלהם ועוד – המבוגרים מוצאים את עצמם מבלים שעות ארוכות בגפם, ללא יכולת לקבל סיוע בעת צרה, עם אפשרויות חברתיות מצומצמות, אם בכלל ומאבקים יומיומיים רבים להכנת אוכל ולהשגת המצרכים הבסיסיים הדרושים ליצירת רמת חיים טובה.

יתרונות בית האבות

הודות לנגישות מרבית ותקשורת טובה, רופאים מהשורה הראשונה ומחויבות לבריאותו של המטופל, המצב הבריאותי נשמר הרבה יותר טוב.

יתרון נוסף שהורים מקבלים בבתי אבות הוא ארוחות חמות וטובות המתאימות לצרכיהם האישיים. ארוחות אלו כוללות את כל אבות המזון ומאפשרות לדיירים להזמין את המנות המועדפות עליהם.

אפשרויות מימון לבית אבות

למרות היתרונות הרבים הטמונים בחיים בבית אבות, מבוגרים נרתעים מהאופציה בשל החשש מהמחויבות הכלכלית הגבוהה. לפני שממהרים להרים ידיים, חשוב לדעת כי קיימות אופציות רבות למימון בית אבות ולקבלת סיוע כלכלי אשר יעניק למבוגר את ההזדמנות להזדקן בכבוד תוך קבלת כל הטיפולים הדרושים ומבלי להתפשר על רמת טיפול גבוהה ועל יחס אישי כל יום, בכל פעילות.

ישנם שלושה מקורות מימון אפשריים אותם מספקת מדינת ישראל:

  • משרד הבריאות – מימון לבית אבות המוענק על ידי משרד הבריאות מיועד למבוגרים שהוגדרו כסיעודיים ומשפחתם אינה יכולה לתמוך בשהותם בבית אבות, יכולים לקבל קוד מיוחד ממשרד הבריאות. קבלת הקוד מאפשרת לקבל מימון וסיוע ברכישת התרופות, טיפולי פיזיותרפיה, עלות האשפוז ועוד.

על מנת לקבל את הקוד יש להגיש למשרד הבריאות תצהירים אודות הכנסות בני המשפחה ואישורים על המצב הכלכלי לרבות הכנסות של הילדים והאחים.

  • משרד הרווחה – משרד הרווחה מעניק גם הוא סיוע במימון בית אבות במקרים בהם קשישים תשושים או עצמאיים. במקרים אלו, המבוגרים אינם זכאיים למימון מטעם משרד הבריאות אולם ניתן לפנות לקבלת עזרה ממשרד הרווחה. היקף הסיוע ממשרד הרווחה תלוי יהיה ביכולות של המשפחה של הקשיש ושל הקשיש עצמו וכן במדיניות משרד הרווחה. על מנת לקבל סיוע זה יש להגיש מסמכים המעידים על המצב הכלכלי.
  • הקרן לרווחת ניצולי שואה – הקרן לרווחת ניצולי שואה מסייעת לניצולי שואה אשר לא יכולים לקבל סיוע ולא מסוגלים לעמוד בתשלומים. הסיוע כולל קצבה חודשית, מענקים כספיים וסיוע סיעודי.

מעבר לשלושת המקורות הללו ניתן למצוא אפשרויות נוספות לסיוע הניתנות על ידי קרנות שונות, ועדות וארגונים הפעילים לסיוע לקשישים.