השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר
השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר

התמודדות עם אובדן בן זוג

אבדנו של אדם יקר יכול להותיר חותם אשר לעתים נישא אתנו לאורך כל החיים. לעתים, בתוך האבל, קשה ואפילו בלתי אפשרי לראות איך החיים ממשיכים לאחר מותו של אדם יקר. האבל מציף כל חלקה טובה ונראה כי הוא פולש לדם, למחשבות, לרגשות, לפעולות היומיומיות וכבר כמעט שאין רגע אחד שקט ונטול עצב וכאב. החיים לעתים נראים בלתי אפשריים, שלא לדבר על רגעים של שמחה שכבר נגוזו מהלקסיקון.

לעבור בתוך האבל

לתהליכי אבל ישנם חמישה שלבים על פי מודל קובלר—רוס:

  • הכחשה – הכחשה היא השלב הראשון במהלכו האדם מבין ברמה השכלתנית כי האדם מוות אבל מבחינה תודעתית מנטלית, החוויה עדיין לא באמת “נתפסת”. שלב זה בא לידי ביטוי באמירות כמו “זה לא באמת קורה”, “אולי זו טעות”. שלב זה מלווה גם בתחושת הלם ולעתים ניתוק ודיסוציאציה.
  • כעס – ההכחשה מפנה את מקומה לכעס. הכעס מופנה כלפי אנשים קרובים, האדם מפנה את הכעס כלפי עצמו או כלפי אלוהים.
  • מיקוח – השלב השלישי בו האדם מנסה לבחון אפשרויות שונות ושלב זה לרוב מתרחש במקרים בהם האבדן טרם התקיים. במקרים בהם האדם הלך לעולמו, נדיר ששלב זה מתקיים ברמה ממשית.
  • דכאון – שלב הדכאון הוא השלב השלישי ובו האדם חש כי חייו חסרי תועלת. שלב זה מלווה בחוסר מוטיבציה, רצון לישון או אי רצון לתפקד, שקיעה באבלות ובעצבות. בשלב זה חשוב להעניק למתאבל הקשבה, תמיכה ואמפתיה שכן סביר להניח כי יצוצו תחושות אשמה, רגשות בושה, כישלון והחמצה.
  • קבלה – קבלה הוא השלב האחרון בתהליך האבל על פי מודל קובלר-רוס. התמודדות עם אובדן בן זוג יכולה להיות חוויה כואבת מאד אבל גם היא מתרחשת בתהליך הדרגתי. שלב זה מלווה בוויתור על המאבק במוות ובאבדן הכואב כל כך.  אם האדם התמודד בהצלחה עם השלבים הקודמים של האבל, שלב זה יופיע ועמו מעין רגיעה. הכאב יהיה עדיין נוכח, אבל האדם יחדל מכעס על הסביבה, הוא יוכל לבטא את תחושותיו ועם זאת הוא  עשוי גם להתכנס בתוך עצמו, כשהוא מרוקן מהדרמות שהתחוללו בו בחודשים הקודמים. שלב זה מלווה בעייפות רבה ואכן מצריך מנוחה.

הזמן מרפא הכל – האמנם?

שלבי האבל הללו, אינם מתרחשים בכל המקרים באופן דומה, כמובן, ולזמן יש את התפקיד שלו. אבל האם הזמן מרפא הכל? גם הכאב השולי ביותר לא יעבור אם לא נתמודד אתו. לפיכך, ההתמודדות עם האבל היא חלק חיוני ורק באמצעותה – הזמן יאפשר להעביר אותה הלאה.