התאמות בבית לקראת הגיל השלישי
התאמות בבית לקראת הגיל השלישי

התאמות בבית לקראת הגיל השלישי

התאמת הסביבה לשינויים

הגיל השלישי טומן בחובו מגוון סיכונים שלא תמיד ניתן למנוע אותם ברגע האחרון ומצריכים היערכות מבעוד מועד. כדי להכין את הבית שלכם בהתאם לצרכים המאפיינים את הגיל השלישי, ריכזנו עבורכם רשימה של אביזרי בטיחות שיפחיתו את הסכנה ויגבירו את תחושת הביטחון שלכם, בין שאתם מתגוררים בדיור מוגן ובין שאתם מתגוררים בבית הפרטי שלכם.

אביזרי בטיחות מומלצים לבית

בגיל השלישי ישנן התאמות מסוימות שרצוי לערוך בבית הפרטי על מנת להפוך אותו למרחב בטיחותי המתאים לצרכים המיוחדים של בני הגיל השלישי. בעוד שבדיור תומך או קיימות אופציות מובנות מראש להגברת הבטיחות של הדיירים, בבתים פרטיים האדם אינו מאובטח וברוב המקרים מדובר בדירות המלוות את האדם מתקופות בהן היה בכושר גדול יותר. רשימת האביזרים הבאה תוכל לפשט את ההיערכות  לקראת חיים נוחים יותר, המבוססים על הצרכים הייחודיים לכם.

הצבת ותחזוקת מעקות

אם הבית הוא דו קומתי או שיש בו חללים העלולים לחשוף את דיירי הבית לנפילה, רצוי להוסיף מעקות מאובטחים העומדים בתו התקן ומתאימים לצרכים המיוחדים שלכם: בין אם מדובר בהתאמה לגובה, לאורך המעקה, רוחבו וחומר הגלם ממנו הוא עשוי.

מעקות הקיימים בבית זה מכבר מצריכים בדיקה של איש מקצוע במטרה לוודא כי הם אכן עמידים ויציבים מספיק. רצוי להתקין אביזרים אלו גם בשירותים ובחדר הרחצה – אתרים המסוכנים יותר לנפילה.

שטיחים ואריחים מיוחדים

כיום מוצעים אריחי ריצוף ייחודיים נגד החלקה ושטיחונים ייעודיים בדיוק עבור מטרות של מניעת החלקה.

לחצן מצוקה

לחצן מצוקה הינו בין האביזרים היותר שימושיים כאשר מדובר בגיל השלישי. לחצן המצוקה משמש במקרים בהם לא ניתן להגיע לטלפון באופן מידי. הלחצן מיועד למקרי חירום ואינו מצריך חיוג ממושך או פעולות מרובות. הודות לאופן התפעול הפשוט שלו, הוא יעיל במקרי חירום ויכול להציל חיים.

מדרגות

מדרגות שאינן מותאמות לצרכים הייחודיים של מבוגרים יכולות להוות מכשול של ממש כאשר אינן מתוכננות כהלכה. תכנון לא נכון של צעד, הרמה לא מתאימה של הרגל – טעות קטנה יכולה להסתיים בבית חולים. מסיבה זו רצוי להתאים את הבית ליכולות הפיזיולוגיות של האדם.

רצפה חלקה במטבח / אמבטיה

בבתים ישנים עדיין קיימות רצפות שאינן בעלות תקן נגד החלקה וגם בבתים חדשים יותר ניתן למצוא רצפות בעייתיות למבוגרים. על מנת להתאים את הבית לצרכים של המבוגר, חשוב להתקין על הרצפה משטח מונע החלקה.

משטחים אלו יכולים להיות מסוכנים עוד יותר כאשר מדובר בחדר האמבטיה או במטבח, חדרים בהם מים מפחיתים את האחיזה ומגבירים את הסיכוי להחליק. חשוב להניח משטחים מתאימים המונעים החלקה.

שטיחים

ברוב המקרים ניתן למנוע את הסכנה כאשר מדובר בשטיחים מקיר לקיר. ואולם שטיחים שאינם נפרשים מקיר אל קיר יכולים להוות סכנה של ממש במקרה של היתקלות בהם.  התוצאות עלולות להיות הרות אסון ולכן רצוי להיפטר מהשטיחים מבעוד מועד.

רהיטים ומשטחים

רהיטים שונים ומשטחים יכולים להוות סכנה אם אינם מקובעים למבנה בצורה אמינה. רהיטים על גלגלים יכולים להוות מקור לאסון, גם אם הם מהווים רהיט שהתרגלתם אליו במשך שנים רבות. כל רהיט שאינו מקובע לרצפה הוא מתכון לאסון של ממש אם אינו מותאם לבני הגיל השלישי.

משטחים שאינם יציבים יכולים לזוז באופן פתאומי, לגרום לאדם לאבד את שיווי המשקל שלו, ליפול ולהיחבל. בגיל בו צפיפות העצם מדלדלת, כל נפילה כזו יכולה להסתיים בנזק בלתי ניתן לתיקון.

אמבטיה

בבתים רבים מותקנת אמבטיה בלבד. האמבטיה מסוכנת משום שבכל יציאה ממנה וכניסה אליה, האדם מסכן את עצמו ואת גופו. ככל שהדבר מתאפשר, רצוי להשתמש במקלחת.