הליכון לסיוע בגיל מבוגר
הליכון לסיוע בגיל מבוגר

הליכון לסיוע בגיל מבוגר

ההורים כבר לא הולכים ביציבה זקופה ועצמאית כמו שהיה בעבר? חוששים מנפילה בתנאי דרך קשים? זה בדיוק הזמן לשקול מעבר לשימוש בהליכון  למבוגרים המספק את הביטחון הדרוש להתניידות במרחב. כמה שיקולים שצריך לקחת בחשבון לפני שמקבלים החלטה.

אתגרי הגוף בגיל המבוגר

בגיל השלישי אתגרים שונים מצריכים היערכות מתאימה. אחד הקשיים המשמעותיים ביותר בגיל הזה הוא היציבה והשליטה בגוף. נפילה יכולה להיות הרת אסון ובעלת תוצאות קשות. אם אתם חיים בחשש תמידי לביטחונכם או לביטחון ההורים שלכם, זה בדיוק הזמן לבחון מעבר להליכון.

נפילות ופציעות בקרב מבוגרים

פציעות ונפילות בגיל השלישי אינן מהוות תופעה נדירה ומצריכות התייחסות ראויה. תופעה זו חשובה הן מבחינת הסבל הנגרם לאדם בעקבות הנפילה והן מבחינת ההיערכות הנדרשת מצד מערכת הבריאות.

בישראל, מדי שנה 20% מבני 60 ומעלה ו-40% מבני 80 ומעלה מגיעים לחדר מיון בעקבות טראומות הנובעות מנפילות. שיעורי התמותה כתוצאה מנפילות עולים באופן משמעותי בגיל השלישי ומהווים את הרקע ליותר מ-70% מהתמותה האקראית.

הגורמים לנפילות אפשריות

הידרדרות במערכות המעניקות יכולת שליטה בניעה וביציבה הינה הגורם המרכזי המביא לנפילות ופציעות בגיל השלישי. ההידרדרות מביאה להגבלה ביציבות וביכולת לנוע בחופשיות בכלל, מה שגורם למגבלות גופניות ולקשיים בתנועה. הפגיעה או הפגיעה האפשרית יוצרות חרדות אצל המבוגרים וחרדות אלו בתורן מגבירות גם הן את הסיכויים לנפילה.

הפחד מהנפילה עצמה יוצר מעין מעגל קסמים של תלות ביכולת הניעה של האדם והשפעה משמעותית על התפקוד הפיזי שלו ועל תחושת הביטחון שלו ביציבה שלו עצמו.

לאחר נפילה ראשונה, ההידרדרות אף גבוהה עוד יותר ובאה לידי ביטוי בתפקוד נמוך ברמה היומיומית ותפקוד גופני חברתי ירוד יחסית וסיכון גבוה יותר להגיע למוסדות סיעודיים.

קשיים ברכישת הליכון

הקושי המשמעותי ביותר ברכישת הליכון בא לידי ביטוי בחשש של המבוגר מהשינוי ומפיתוח תלות בגורם חיצוני. השינוי עלול להיראות מאיים ויש בו סימבוליות רבה עבור האדם – המאבד את עצמאותו הפיזית ומפתח תלות בגורמים חיצוניים.

יחד עם זאת, ליווי האדם לבחירת הליכון המתאים לצרכיו יכולה להעניק לו בטחון שהוא אינו יכול לקבל באופן עצמאי. לשם כך, אפשר להציע לו להתנסות בשימוש בהליכון למבוגרים ובסוגים שונים של הליכונים על מנת להתרגל לרעיון ולהתנסות בו.

סוגי הליכונים למבוגרים

ישנם מספר הליכונים המוצעים כיום למבוגרים הנזקקים לתמיכה: קיימים כיום הליכונים קבועים למבוגרים והליכונים מתקפלים הנוחים יותר לנשיאה אבל מתאפיינים בגמישות רבה יותר ולכן יציבות נמוכה יותר. הליכונים למבוגרים המיועדים לשימוש קבוע ויומיומי הן בתוך הבית והן מחוצה לו, צריכים להיות יציבים ועמידים למשך זמן.