ההבדלים בין בתי אבות פרטיים ובתי אבות סיעודיים
ההבדלים בין בתי אבות פרטיים ובתי אבות סיעודיים

ההבדלים בין בתי אבות פרטיים ובתי אבות סיעודיים

בית אבות מהווה לעתים רבות את הפתרון האפקטיבי ביותר עבור מבוגרים הזקוקים לטיפול יומיומי וקבוע. עם התארכות תוחלת החיים, גם סוגי בתי האבות התרבו. איך מבחינים בין הסוגים השונים ומה הכי מתאים להורים?

פרטי וסיעודי – הקשר וההבדל

כדי להבחין בהבדלים בין בתי אבות פרטיים ובין בתי אבות סיעודיים, כדאי שנעמוד קודם לכן על ההגדרות של כל אחד מהם.

בית אבות פרטי כשמו כן הוא: מוסד המיועד לטיפול מקיף במבוגרים, המנוהל על ידי גוף או חברה פרטיים ולא על ידי גוף ציבורי או שלוחה של שירותים עירוניים. בהתאם לכך, בית אבות פרטי יכול להציע מגוון רחב יותר של שירותים לדייריו, להחזיק מתקנים חדשניים יותר, להציע רופאים פרטיים ובמקביל, גם העלויות עולות.

בית אבות סיעודי מובחן מבתי אבות אחרים באופי ובהיקף הטיפולים הניתנים בהם. בעוד שבתי אבות “רגילים” מספקים שירותים רפואיים כלליים על פי הצורך, ארוחות חמות וחוגים, בבית אבות סיעודי הדיירים מקבלים ליווי מלא סביב השעון, לרבות טיפול בתפקודים הבסיסיים ביותר.

בית אבות סיעודי מספק מענה למבוגרים המתקשים בתפקודים הבסיסיים כגון רחיצה, אכילה, עמידה, שכיבה, רחצה ושימוש בחדר הנוחיות. מבוגרים הזקוקים לטיפול סיעודי סביב השעון יזדקקו לליווי הניתן בבית אבות סיעודי.

כמו שניתן להבחין, ישנם הבדלים רבים בין שני סוגי בתי האבות, כאשר האחד מוגדר על פי אופן תפעולו מבחינה ארגונית וכלכלית והאחר, על פי היקף הטיפולים הניתנים בו.  כך שלמעשה, אין כל סתירה בין מגורים בבית אבות סיעודי פרטי, כל עוד השירותים מספקים את הצרכים של המטופל.

אז מה בכל זאת ההבדל?

בתי אבות פרטיים נבחנים מבתי אבות רגילים ברמת השירותים והטיפולים הניתנים בהם. בעוד שבתי אבות רגילים משתמשים בתקציבים מיועדים ומסובסדים בחלקם הניכר, בבתי אבות פרטיים הדיירים נהנים מאיכות חיים גבוהה יותר, משירותים רבים יותר, מאיכות מתקנים גבוהה והרבה יותר פעילויות יומיומיות.

עם זאת, אין משמעות הדבר כי בתי אבות פרטיים אינם מציעים שירותים סיעודיים. בית אבות פרטי אמנם מציע אורח חיים פעיל ומלא אפשרויות לבני גיל הזהב, אולם מה קורה כאשר מצבם הבריאותי מצריך השגחה מקיפה יותר?

בדיוק מסיבה זו רבים מבתי האבות הפרטיים מציעים מחלקה סיעודית מיוחדת לדיירים שצריכים טיפול סביב השעון, לרבות טיפול בצרכים התפקודיים הבסיסיים. עם זאת, קיימים גם בתי אבות סיעודיים שאינם בתי אבות פרטיים. בית אבות סיעודי שאינו מנוהל על ידי גוף פרטי לרוב יהיה גוף המופעל על ידי המועצה העירונית, העירייה, משרד הבריאות וגופים אחרים המסייעים במימון תפעול בית האבות.