דיור מוגן – ההכנות לפני וההשלכות על בני המשפחה
דיור מוגן – ההכנות לפני וההשלכות על בני המשפחה

דיור מוגן – ההכנות לפני וההשלכות על בני המשפחה

הם תמיד היו שם בשבילנו, הם אלו שעזרו לנו במצבים הכי מאתגרים ועכשיו – הם אלו שזקוקים לנו. המעבר לדיור מוגן הוא שינוי המשפיע לא רק על המבוגרים עצמם שעוברים, אלא על בני המשפחה כולם. המעבר לדיור המוגן הוא אחת מההחלטות היותר מאתגרות בחיים, דווקא בשל המורכבות הרבה של הנושא.

כשההורים זקוקים ליותר ויותר השגחה, זה הזמן לחשוב על מעבר לדיור מוגן. אבל לאן לעבור? האם כל האופציות זהות או שיש מקומות שיותר יתאימו להורים שלכם? כל מה שצריך לחשוב עליו בנוגע למעבר.

הגורמים למעבר לדיור מוגן

ההחלטה על מעבר לדיור מוגן לא מתרחשת בן לילה. היא תהליך הטומן בחובו עליות וירידות, מחשבות ושיקולים, שיחות ולעתים גם ויכוחים וחששות משני הצדדים. מתי כן יהיה נכון לעבור לדיור מוגן או לפחות לשקול את האופציה?

  • הדרדרות במצב הפיזי
  • מחלות חוזרות ונשנות או מחלות כרוניות
  • צורך בסיוע בתפקוד השוטף
  • סכנה בריאותית או פיזית בתפקוד היומיומי

אבל לא מדובר בעניין של מה בכך. מרבית המבוגרים, גם אם מצבם מצריך מעבר לדיור מוגן, מעדיפים להישאר בביתם כל עוד אפשר ולפעמים גם כאשר כבר אי אפשר. רבים מהבנים למבוגרים נתקלים בקשיים ובמשברים עם העלאת הרעיון  לעבור לדיור מוגן. מה הם האתגרים במעבר של ההורים:

  • ההורים לא תמיד מסכימים בקלות לעשות את המעבר הזה, גם במקרים שבהם הוא חיוני להם ולשמירה על בריאותם.
  • הורים מסוימים מסתירים מילדיהם פרטים על בריאותם על מנת שלא להדאיג אותם.
  • הפחד מהשינוי עלול להרתיע את המעורבים

אז איך מתמודדים?

ישנם כמה צעדים חיוניים שמאפשרים להתכונן למעבר בקלות רבה יותר.

שיחה מקדימה עם ההורים

שיחה מקדימה יכולה למנוע ויכוחים לא נעימים והתנגדויות קיצוניות. הרבה מהמבוגרים וגם ילדיהם מגיעים להתייעץ עם אנשי מקצוע בשלבים מאוחרים מדי. רבים ניזונים ממקורות מידע לא מהימנים ומפתחים דעות קדומות לגבי בתי דיור מוגן.

על מנת ליצור תשתית לשיתוף פעולה, חשוב שהילדים ישוחחו עם ההורים באופן קבוע על העתיד, על תכניות אפשריות, על התפתחויות אפשריות ועל אופציות שהם רואים כריאליות ורלוונטיות.

הבעת אמפתיה

המצב הבריאותי המתדרדר של המבוגרים יכול להיות מדאיג מאד עבור הילדים, שלא אחת עומדים חסרי אונים מול הוריהם. הלחץ גורם לילדים לדבר אל ההורים בכעס או בתסכול, מה שיוצר מעגל קסמים לא אפקטיבי של חוסר הקשבה. במקום לאבד שליטה ולהתנהג בצורה כועסת כלפי ההורים, חשוב לשמור על נימה רכה וחומלת ולבטא את הרגשות הכנים מולם. במקום להתלונן או לשטוח טרוניות, עדיף לתקשר את הרגשות האמיתיים.