לעבור לבית דיור מוגן מול הרצון להישאר בבית
לעבור לבית דיור מוגן מול הרצון להישאר בבית

לעבור לבית דיור מוגן מול הרצון להישאר בבית

הבית המוכר והידוע הוא מעוז המבטחים שלנו, המקום בו אנחנו רגילים ללכת לישון, בו אנחנו אוכלים את הארוחות שלנו, האזור בו אנחנו מכירים את הדואר והסופר, העירייה והשכנים. ערכים אלו הם בעלי משמעות רבה והם עולים לקראת המחשבות על מעבר לדיור מוגן. מצד שני, המצב הבריאותי מצריך תמיכה ועזרה, התפקוד נעשה קשה יותר ובדיור המוגן תוכלו ליהנות מחיים חברתיים עשירים. אז מה עושים? איך מחליטים? המדריך השלם.

להבין את הקושי

השלב הראשון בהתמודדות חכמה לקראת קבלת החלטה הוא ירידה לשורשי הקשיים והבנה של משמעותם.

  • האם אתם חוששים להתרחק מהמשפחה?
  • האם אתם חוששים מהלא מוכר?
  • האם השינוי מאיים עליכם?
  • האם אתם חוששים מאכזבה?

בני המשפחה לא יבקרו אותי

רשת חברתית קרובה ותומכת היא חיונית, במיוחד בגיל השלישי בו יקירינו לפעמים מתרחקים והנגישות פוחתת. אם אתם חוששים ממרחק מבני המשפחה, מומלץ לבחור מקום לדיור מוגן במרחק הליכה או נסיעה קצרה מבני המשפחה שלכם. כך תוכלו להיות נגישים, הנכדים יוכלו לבוא לבקר אתכם ותוכלו לבקר אותם בקלות. אם אתם לא מוצאים דיור מוגן קרוב דיו, אפשר לשקול מקום שממנו יש הסעות מיוחדות.

חשש משינויים או מהלא מוכר

מעבר כרוך בוויתור על הרגלים ישנים, על מקומות מוכרים ועל כל מה שהיה נוח ובטוח עבורנו. במקביל, הוא טומן בחובו הזדמנות לשיפור משמעותי באיכות החיים ומהווה פלטפורמה לצמיחה חברתית, נפשית, אישית ואפילו זוגית.

כדי להפחית את החשש מהמעבר, רצוי לקחת תקופת ניסיון של שבוע, שבועיים או אפילו חודש מבלי להתחייב. החיים הזמניים במקום החדש יאפשרו לכם לא רק את המחשה של איך זה באמת מרגיש, אלא גם אפשרות להתרשם מהשירותים הניתנים במקום ולהחליט אם יכול להיות מקום אחר שמתאים יותר.

אמצעי נוסף שיכול להקל על החשש מהמעבר הוא היכרות עם האזור החדש: זמן מה לפני המועד בו תכננתם לעבור, ערכו סקירה של האזור: טיילו בו, בקרו חברים אם ישנם, הצטרפו לאירועים המתקיימים במקום. היכרות מעמיקה יותר עם האזור תתן לכם תחושת ביטחון ויכולת לקבל החלטה מודעת יותר.

בטיחות במקום החדש

ברוב המקרים, הבתים בדיור המוגן בטוחים הרבה יותר מאלו שאנחנו גרים בהם… בבתי דיור מוגן מותקנות מערכות לקריאה בשעת מצוקה, צוות רפואי הכולל אחים ורופאים שיוכלו לטפל בכם באופן מידי ברגע שתזדקקו להם, שירותי אבטחה סביב השעון וגם בשבתות וחגים וזמינות מלאה של אנשי מקצוע לרבות דיאטנים, פיזיותרפיסטים ושירותי אמבולנס להסעה לבית חולים.