בחירת מטפל סיעודי
בחירת מטפל סיעודי

בחירת מטפל סיעודי

השנים והגיל עושים את שלהם ולפעמים הבחירה הנכונה ביותר היא קבלת עזרה מתאימה. מצב סיעודי אינו מצב פשוט לאיש, במיוחד כשמדובר בקרובים לנו ועוד יותר כשמדובר בגוף שלנו עצמנו… רוב הסיעודיים בריאים בנפשם ושכלם, והמצב הגופני מביא אתו המון תסכול, קשיים ועצב. מטפל סיעודי איכותי, מקצועי, אמין ובעל נתינה יכול להפוך את חייו של האדם הסיעודי לבעלי משמעות. רגע לפני שאתם מחליטים, קראו את המאמר הבא.

בבית או בדיור מוגן?

שוקלים להזמין מטפל סיעודי הביתה או למחלקת הדיור המוגן? להבדלים בין שתי האפשרויות יש משמעות רבה. מטפל סיעודי בבית דיור מוגן צריך להיות בהסכם עם הבית עצמו וכמו כן, חשוב להקפיד שהוא נמצא שם עבור האדם הסיעודי. הקשבה, סבלנות, אמפתיה – כל אלו חיוניים בחיבור של המטפל הסיעודי לאדם, ועל אחת כמה וכמה בבית דיור מוגן בו נמצאים עוד  דיירים רבים.

פגישות מקדימות

על מנת להיות בטוחים שהמטפל הסיעודי הוא האדם הנכון עבורכם או עבור יקירכם, רצוי לקיים כמה פגישות מקדימות לפני ולבחון את האינטראקציה. האם מתקיימת שיחה טובה בין השניים? האם המטפל מפגין אמפתיה וחמימות כלפי האדם? זכרו, מצב סיעודי הוא מצב לא פשוט, כך שעל המטפל מוטלת אחריות רבה באירוח חברה, הקשבה למחשבות ולרגשות של המטופל, ליווי שלו ברגעים הקשים והחלשים ביותר ועוד.

שפה מקרבת

גורם נוסף שיכול להשפיע על מידת הקרבה הוא השפה. מטפל סיעודי, מקצועי ואמין ככל שיהיה, שלא יבין את שפתו של האדם, עלול לגרום לו תסכול רב ביום יום. לפיכך, רצוי לבחור מטפל הדובר את שפת המטופל.

מין

רבים אינם מייחסים חשיבות לגורם זה אולם בחירת מטפל מאותו המין הינה בעלת חשיבות מרבית. המטפל הסיעודי יהיה זה שילווה את האדם בפעילויות האינטימיות והאישיות ביותר שלו, ברגעים הכי מביכים שלו. לפעמים, מצבים אלו מצריכים רגישות רבה וכשמדובר בבן המין השני, הדבר יכול לגרום מבוכה. נתון טכני שיש לזכור הוא הטיפולים הפיזיים. מטפלים גברים יהיו בעלי כושר פיזי טוב יותר ברוב המקרים כך שאם יש צורך בעליית קומות וניוד מהמיטה ואליה, חשוב לקחת בחשבון את היתרונות של כל אחד.

וותק וניסיון בתחום

התמודדות עם מצב סיעודי יכולה להיות מאד מאתגרת עבור מי שאינו מכיר את התחום. חולים סיעודיים צריכים עזרה במקלחת, במריחת משחות, בחדר הנוחיות. מטפל ללא ניסיון עלול למצוא את עצמו במבוכה ובכך, להותיר את המטופל חסר אונים. לעומתו, מטפל מנוסה יידע להתמודד עם בעיות מורכבות ואתגרים יומיומיים.