בדידות בגיל השלישי
בדידות בגיל השלישי

בדידות בגיל השלישי

החברים כבר לא מבקרים כמו שהיו מבקרים בעבר, בני המשפחה פיתחו חיים עצמאיים ולא בכל שישי מגיעים קרובים לבקר. דקות הבדידות הופכות לשעות והשעות לימים ואלו בתורם הופכים את החיים לפחות משמחים. בדידות היא כבר לא תופעה המאפיינת בודדים בלבד אלא מנת חלקם של מבוגרים רבים.

מהי בדידות?

כמה פעמים הייתם  נוכחים באירוע מלא אנשים ובכל זאת, חשתם כה בודדים? לעומת זאת, כמה פעמים מצאתם את עצמכם לבד לחלוטין, אבל מרגישים שאתם מלאים בהנאה וסיפוק? תחושת בדידות, בניגוד לנהוג לחשוב, היא לא רק מצב פיזי אלא תחושה סובייקטיבית של האדם.

מהי בעצם בדידות? רבים תופסים את הבדידות כמצב בו אדם מצוי בגפו. הלכה למעשה, הבדידות הינה תחושה סובייקטיבית הנוצרת בעקבות פער בין הקשרים שהאדם היה רוצה שיהיו לו ובין אלו הקיימים בפועל. אם האדם אינו רוצה בקיומו של פער זה, התחושה תיתפס כבדידות.

בדידות בגיל השלישי

לקראת הגיל המבוגר הולכים ופוחתים הקשרים החברתיים וכמותם גם הטלפונים מבני המשפחה, המפגשים עם חברים ושכנים וההתרחשויות החברתיות בכללותן. גם המצב הפיזי אינו כמו שהיה בעבר והוא מצריך אתכם להתמודד עם מוגבלויות חדשות. בתוך סיטואציות אלו, רגעי הבדידות הולכים ומתרבים וכבר לא כל כך פשוט ליזום מפגשים חברתיים. איך מתגברים על בדידות בגיל השלישי?

מפגשים חברתיים מאורגנים

בין שאתם חיים בדיור מוגן, בית אבות או בבית הפרטי שלכם, כדאי לבדוק אפשרויות של מפגשים מאורגנים לבני הגיל השלישי. במקומות המיועדים למבוגרים כמו למשל: מועדונים למשחקי קלפים, ערבי הרצאות, פעולות משותפות כמו יציאה לטיולים, ערבי סרטים, חוגים ועוד.

אלו המגוררים בבית דיור מוגן יכולים ליהנות מגישה נוחה יותר לפעילויות מגוונות כמו חוגים שונים, אולם גם אם אתם לא גרים בבית אבות, תוכלו לברר על שירותי הסעות מיוחדות למועדונים.

מבוגרים רבים מתעצלים או חוששים מהשינוי, מהיציאה מהמוכר והידוע ובשל כך נשארים שעות ארוכות בבית. ההימנעות מפעילויות חברתיות גורמת להתבודדות נוספת וזו בתורה מקשה עוד יותר על היציאה  מה”בועה”.

כדי לצאת למפגשים חברתיים יהיה עליכם ליזום פעילויות ולהצטרף לפעילויות גם אם ברגע הראשון זה מרגיש מאולץ מדי ולא מתאים לצרכים שלכם, לא טבעי או מעורר חששות. אם יש לכם מכר או מכרה שכבר מעורבים בפעילויות מעין אלו, שווה לבדוק אותן ולראות לאן זה מוביל אתכם. במרבית המועצות העירוניות תוכלו למצוא שירותי הסעות המתאימים לצרכיכם.