איך לשמור על שיניים בריאות בגיל הזהב
איך לשמור על שיניים בריאות בגיל הזהב

איך לשמור על שיניים בריאות בגיל הזהב?

בריאות השיניים והחניכיים בכלל הינה בין הגורמים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון במיוחד בגילאים מאוחרים. שיניים לא מטופלות יכולות לגרום לא רק לכאבי תופת, אלא גם למחלות היקפיות הנגרמות כתוצאה מטיפול לא נכון או הזנחה.

הסיכונים שבהזנחת בריאות השיניים

בריאות השיניים והפה בכלל קשורה לא רק להשלכות אסתטיות שיש לתחום זה בחיינו. נכון, חיוך חושף שיניים לבנות מחשיב את בעליו לכזה שאכפת לו מעצמו ומוכן להשקיע בשיניים יפות, אבל הרבה יותר משמעותי מזה היא ההשפעה של השיניים על איכות החיים שלנו.

הזנחת השיניים יכולה לגרום להתפתחות של דלקות, כיבים, מכאובים ואפילו להשפיע על מערכות אחרות  בגוף ולהביא באופן עקיף להתפתחותן של מחלות חניכיים ובעקבותיהן, מחלות לב וכלי דם המסוכנות לחיי האדם. כיצד מזהים את קיומן של בעיות שיניים? איך נראית או מרגישה דלקת חניכיים ואיך אפשר להימנע מסיבוכים של בעיות אלו?

הגיל השלישי – אתגר השיניים

שמירה על היגיינת פה הולכת ונעשית יותר מאתגרת עם השנים. השיניים עצמן כבר אינן כבעבר וצחצוח שיניים הופך קשה יותר ויותר.  אילו קשיים עומדים בפני מבוגרים בעת שמירה על היגיינת הפה?

  • הגוף מתבגר ומתעוררות דלקות שונות המקשות על צחצוח שיניים ושטיפת הפה באופן פשוט. כמו כן, בשל התדרדרות היכולות המוטוריות, קשה יותר לצחצח שיניים.  אפשר להשתמש במברשת שיניים חשמלית ואולם כך או כך, חשוב להגיע לביקורים תכופים יותר אצל רופא השיניים על מנת להיות תחת בקרה מתמדת.
  • גורם נוסף המקשה על שמירת היגיינת השיניים והחניכיים הוא היובש הכרוני התוקף רבים. לרוק יש תפקיד חשוב באיזון החומציות בפה באמצעות רכיבים אנטיבקטריאליים וכאשר הפה יבש מרוק, עולה הסיכוי להתפתחות חיידקים שונים ופטריות. חשוב להרבות בשתיית נוזלים וכן בשטיפות פה איכותיות וכן לצחצח שיניים במשחה עם ריכוז גבוה של פלואור.
  • קשיים בהתניידות משפיעים גם הם על הקושי בהגעה אל רופא השיניים ובעקבות זאת, על התחזוקה הכללית של הפה.

בעיות נפוצות

בעיות נפוצות אצל מבוגרים כוללות חורים, דלקות חניכיים, אובדן שיניים אטי, שחיקה של שיניים, בעיות בלעיסה, בעיות מוטוריות אחרות, שיניים מתנדנדות, שברים וסדקים ועוד.

כיצד מטפלים?

טיפול בבעיות חניכיים ושיניים בגיל המבוגר כולל את השגרה הבאה:

  • יש להימנע מאכילה של מאכלים קשים
  • יש להשתמש בחוט דנטלי ובמברשת שיניים חשמלית לפחות פעמיים ביום
  • רצוי להימנע משתיית משקאות ממותקים המחלישים את השיניים
  • יש להגיע לרופא לבדיקה שגרתית אחת לתקופה על מנת לוודא שאין דלקות. במקרים של דלקת, יבוצע ניקוי אבנית וטיפולים מתקדמים יותר בהתאם למצב.