איך בוחרים דיור מוגן? עצות וטיפים
איך בוחרים דיור מוגן? עצות וטיפים

איך בוחרים דיור מוגן? עצות וטיפים

קרוב לבית הישן? או אולי קרוב לילדים? הבית עם הרופאים הטובים ביותר או אולי המקום שמציע את המתקנים היוקרתיים ביותר? מקום שמציע שירותים סיעודיים או אולי המקום שמציע את החדרים הכי מושקעים? איך בוחרים? כל כך הרבה שיקולים עומדים לפניכם טרם המעבר לדיור מוגן ועוד לא דיברנו על הצרכים האישיים של כל דייר, מסלולי התשלום והאופציות הייחודיות שמציע כל אחד מהבתים? החלטנו לעשות לכם את החיים קלים יותר ולרכז את כל השיקולים הרלוונטיים בבחירת בית דיור מוגן.

רגע לפני: ההתרגשות וההכנות

רגע לפני שבכלל מסתכלים על האפשרויות העומדות לרשותכם, חשוב לשבת עם ההורים או עם דף ועט ולרכז את הצרכים המיוחדים שלכם לפי סדר עדיפויות: מה יותר חשוב לכם? קרבה למשפחה? רופאים ברמה גבוהה? שירותים מוניציפליים זמינים? אם עוד לא ערכתם רשימה כזו, זה בדיוק הזמן. תחילה רשמו את כל מה שעולה בראשכם בלי לחשוב יותר מדי. פשוט רשמו. כך תוכלו לדעת למה פחות או יותר אתם מצפים שיהיה בבית החדש שלכם.

נתונים טכניים ובריאותיים

הגורם המשמעותי ביותר בבחירת דיור מוגן הוא ההתאמה של אופי הבית והשירותים הניתנים בו. דיור מוגן לעצמאיים הכולל בתוכו גם מחלקה סיעודית לממשיכים, יהיה שונה בתכלית מדיור מוגן המציע אופציות לדיור תומך או מחלקה מיוחדת לתשושי נפש.

בתי דיור מוגן מסוימים כוללים מחלקות בעלות התמחות מסוימת כמו שירותי דת, רפואה פרטית, מחלקות המתמחות במחלות כמו אלצהיימר וצרכים מיוחדים אחרים. נתונים אלו משפיעים משמעותית על הבחירה הסופית משום שהם מוגדרים חיוניים.

מסגרת טיפולית

ישנן שלוש רמות בסיסיות של שירות בדיור המוגן: הראשונה מיועדת לבני הגיל הזהב עצמאיים לחלוטין, השנייה מספקת שירותים חיונים בסיסיים כגון ניקיון  וסיוע בבית והשלישית היא מסגרת טיפולית סיעודית אשר כשמה כן היא, מיועדת למבוגרים הנזקקים לטיפול מקיף. כאשר בוחרים מסגרת מסוימת של דיור מוגן יש לקחת בחשבון טיפולים חיוניים, מצב בריאותי וטיפולים עתידיים שאולי יהיה בהם צורך.

במקרים בהם המבוגר תלוי בשירותים רפואיים מסוימים, חשוב לקחת בחשבון את מידת הקרבה של בתי מרקחת קיימים באזור, רופאים מומחים בתחום הרצוי כגון תזונאים, רופאי לב ודומיהם וכן נגישות של שירותים חיוניים אחרים כמו סופר מרקט, דואר, תחבורה ציבורית, מוניות ועוד.

אוכלוסייה

לאופי האוכלוסייה השפעה משמעותית על התחושה היומיומית שלכם בבית החדש. אם אתם טיפוסים חברתיים, אזי חשוב עוד יותר לשים לב לפעילויות החברתיות המוצעות באזור, פעילויות תרבות יומיומיות והפעלות חברתיות, ולבדוק אם אלו עונות על צרכיכם.