אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר
אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר

אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר

אוסטאופורוזיס היא מחלת עצם בה העצמות מאבדות מהמסה שלהן ומתגבר הסיכוי לשברים בעצמות השלד. המחלה גורמת להתרבות שברים בעיקר בחוליות עמוד השדרה, בירך, בזרוע ובאמה. האוכלוסייה המצויה בסיכון הגבוה ביותר היא אוכלוסיית המבוגרים.

מה זה אוסטאופורוזיס אצל מבוגרים?

אוסטאופורוזיס מתפתחת בעקבות הפרת האיזון בין תהליכי פירוק לתהליכי בנייה של העצם. התוצאה היא סכנה גדולה יותר לנפילות, חבלות ומכות שונות בתפקוד היומיומי. מבוגרים הינם אוכלוסייה הנמצאת בסיכון לאוסטאופורוזיס ולכן בדיקות לשלילת אוסטאופורוזיס הינן חיוניות

מי חולה במחלה?

אוסטאופורוזיס יכולה להיות מחלה ראשונית או שניונית. בהיותה מחלה ראשונית היא מאפיינת נשים לאחר גיל המעבר, גברים ונשים בגילאים מבוגרים ואוסטאופורוזיס אידיופתית של ילדים וצעירים. בהיותה שניונית, אוסטאופורוזיס יכולה להיגרם כתוצאה משימוש בתרופות מסוימות או כתוצאה מהתפרצות של מחלות.

גורמי סיכון לאוסטאופורוזיס אצל מבוגרים

על פי מחקרים, אוסטאופורוזיס תלויה במסת עצם שנבנתה בעיקר בשני העשורים הראשוניים בחייו של האדם ובהתבסס על מסת העצם המרבית – peak bone mass. כמו כן, המחלה מושפעת ממידת דלדול העצם בהמשך החיים.

כדי להימנע מאוסטאופורוזיס במשך החיים, חשוב להכיר את גורמי הסיכון למחלה ולהיערך אליהם מבעוד מועד:

• גיל – ככל שהאדם מבוגר יותר, כך גובר הסיכוי לאוסטאופורוזיס
• שברים קודמים
• משקל גוף נמוך מגביר את הסיכויים לנפילות
• עישון סיגריות מביא לסיכון מוגבר לשברים
• אוסטאופורוזיס שניוני

כיצד מאבחנים אוסטאופורוזיס?

אבחון אוסטאופורוזיס מתקיים באמצעות בדיקת צפיפות עצם. נשים וגברים בגילאים מבוגרים נדרשים לבצע בדיקה זו באופן יזום על מנת לזהות, לנטר ולהיערך בהקדם במקרה של התפתחות התופעה. נכון להיום ישנן כמה שיטות למדידת צפיפות עצם:
• מדידת צפיפות עצם DXA‏ (Dual-energy X-ray Absorptiometry) בעמוד השדרה המותני ובירך הקריבנית
• מדידת DXA בשלד המרכזי. מדידה זו מהווה את הבסיס לקביעת הזכאות לטיפול תרופתי ולמעקב במימון ציבורי במסגרת סל הבריאות.

ממצאים אפשריים

ישנם כמה אבחונים במסגרת תוצאות מדידת DXA והשוואה לתוצאות בדיקת מסת העצם המרבית על פי ארגון הבריאות העולמי:

מצב תקין

מצב תקין מתקיים כאשר תוצאות בדיקת צפיפות העצם הן בתחום השווה לסטיית תקן אחת מתחת לממוצע בגיל צעיר או יותר, קרי T- score שווה ל- (1-) או יותר.

אוסטיאופניה

כאשר תוצאות הבדיקה מלמדות על צפיפות עצם בתחום שבין סטיית תקן אחת ובין 2.5 מתחת לממוצע בגיל צעיר. קרי T- score בין (1-) ל-(2.5-).

אוסטאופורוזיס

התוצאה השלישית המצריכה תשומת לב מיוחדת היא של אוסטאופורוזיס. תוצאות בדיקה המלמדות על צפיפות עצם בתחום השווה ל- 2.5 סטיות תקן מתחת לממוצע מפנות לבדיקות נוספות ויכולות להעיד על קיומה של בעיית אוסטאופורוזיס.